Skip to main content
ArchivesPolonia

Octava ensemble z koncertem w Orchard Lake Schools, Michigan

By September 21, 2018November 12th, 2022No Comments2 min read

Z okazji 100 lecia niepodległości Polski odbył się w Archidiecezjalnym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Orchard Lake wspaniały koncert kameralnego zespołu wokalnego OCTAVA ensemble z Krakowa. Gospodarzem wydarzenia była Polska Misja wraz z jej dyrektorem dr. Arkadiuszem Góreckim. Zespół wykonał polskie pieśni religijne i patriotyczne. Już na wejściu usłyszeliśmy najstarszą polską pieśń religijną „Bogurodzica”.
Głębokie wzruszenie wywołała „Modlitwa Obozowa”. Ta pieśń powstała w październiku 1939 roku w obozie Bals w Rumunii, gdzie znajdowali się internowani polscy żołnierze. Autorem słów i kompozytorem muzyki był Adam Kowalski.
Autor przedarł się do Francji a następnie do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpowszechnił tę pieśń wśród wszystkich oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Stamtąd, za pośrednictwem „cichociemnych”, pieśń Modlitwa Obozowa trafiła do ojczyzny, gdzie rozprzestrzeniła się pośród partyzantów, pod różnymi tytułami.

O, Panie, któryś jest na niebie,
Wyciągnij sprawiedliwą dłoń!
Wołamy z cudzych stron do Ciebie,

OCTAVA ensemble wykonała również inne polskie pieśni, jak „Czerwone Maki”, „Białe Róże”, „Pierwsza Brygada”, „Matko Najświętsza” a na bis polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa „Gaude Mater Polonia”.

Zgodnie z zapowiedzią dyrektora Polskiej Misji, że będzie to wyjątkowy występ, tak faktycznie było. Słuchacze obecni na koncercie, a wśród nich ja, pozostają pod urokiem czystości głosów i wspaniałej jedności ich brzmienia.
Wieczór z OCTAVA ensemble – zespołem na najwyższym poziomie artystycznym pozostanie na długo w pamięci i w sercu.
Alicja

Na zdjęciu członkowie zespołu OCTAVA ensemble wraz z kanclerzem kanonikiem ks. Mirosławem Królem, bp Francisem Reiss, Konsulem Generalnym RP w Chicago oraz klerykami seminarium św.św. Cyryla i Metodego.