Skip to main content
Featured PolesPolonia

Paul Juda, medalista Stanów Zjednoczonych w gimnastyce sportowej „w moich żyłach płynie polska krew

By November 7, 2022December 11th, 2022No Comments3 min read

Paul Juda, 21 letni gimnastyk, pochodzący z Deerfield, Illinois, jest medalistą Stanów Zjednoczonych w gimnastyce sportowej i członkiem kadry narodowej USA. W 2019 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach USA w ćwiczeniach na drążku. Równocześnie studiuje psychologię na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. Niedawno znalazł się na okładce magazynu poświeconego gimnastyce z członkami kadr USA: kobiecej i męskiej w gimnastyce sportowej.

Opublikowano także obszerny artykul na jego temat. Jego celem jest występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i zdobycie na nich medalu dla reprezentacji USA.

Mialem przywilej rozmawiać z Paulem w czasie wywiadu radiowego dla Radia dla Ciebie-Polski FM 92.7 gdzie opowiadał o swoich osiągnięciach sportowych i akademickich.

Paul Juda jest członkiem kadry narodowej USA. Wiosną tego roku uczestniczył w zawodach sportowych obu Ameryk, gdzie zdobył srebrny medal. Jego marzeniem jest wystapić w nadchodzących igrzyskach olimpijskich jako reprezentant USA. Paul studiuje jednocześnie psychologię na Uniwersytecie w Michigan, w Ann Arbor. Jest na ostatnim roku studiów.

Pytałem Paula w czasie wywiadu o początki jego kariery gimnastycznej. Powiedział, że był bardzo aktywnym chłopakiem, robił fikołki gdzie się tylko dało, w kuchni, w pokojach. Był bardzo aktywny. Znajomi podpowiedzieli jego rodzicom, że być może gimnastyka sportowa mogłaby mu pomóc wykorzystać jego aktywność i sprawność.

Ta wskazówka okazała się bardzo trafna. Rodzice znaleźli mu drużynę gimnastyczną. Paul znalazł zamiłowanie w gimnastyce sportowej. W pełni zaangażował się w uprawianie gimnastyki sportowej. Uprawia gimnastykę od kilkunastu lat.

Wywiad prowadziliśmy w języku polskim. Paul rozmawiał w domu po polsku, potem chodził także do polskich szkół sobotnich. Intensywne uprawianie sportu wielokrotnie wymagało dokonania wyboru pomiędzy polską szkołą a udziałem w zawodach sportowych. Paul dumny jest z polskości, mówi że „w jego żylach płynie polska krew”. Jest wdzięczny rodzicom za ciężką pracę, za wychowanie, za dowożenie go na zajęcia sportowe przez wiele lat.

W sierpniu Paul Juda i Sierra Brooks, czarnoskora gimnastyczka Universytetu Michigan zostali laureatami nagrody Ernesta T. Siglera 2022 przyznawanej przez University of Michigan Club of Greater Chicago. Nagroda jest przyznawana corocznie najlepszym studentom i studentkom U-M z obszaru Chicago, którzy mają na swoim koncie wybitne osiągniecia sportowe i akademickie. Wyróżnienie jest przyznawane od 1977 roku. W uzasadnieniu przyznania nagrody wskazano, że Paul Juda, student ostatniego roku studiów jest przykładem fantastycznych osiągnięć sportowych, jest świeżo po wygraniu NCAA we wszechstronności w gimnastyce sportowej. Zdobył 6 nagród w czasie zawodów najlepszych 10. drużyn akademickich w gimnastyce sportowej w USA. Poprowadził swój zespół gimnastyczny „Wolverines” z Michigan University do zwycięstwa. Paul został wybrany także najlepszym zawodnikiem w czasie tych zawodów.

Paul odnosi się z wielkim szacunkiem do Polonii. Jest wdzięczny rodzicom za ich wkład, za dowożenie go na treningi. Kilka tygodni temu spotkałem się z jego ojcem Józefem, który jest bardzo dumny z osiągnięć syna.

Polsko-Słowianska Federalna Unia Kredytowa doceniła go i wybrała jako wschodzącą gwiazdę sportu w grudniu 2021 roku.

Paul Juda będzie także jednym z mówców na konferencji dla młodziezy polonijnej NEXT 2022, która odbedzie się na Uniwersytecie Northwestern w Evanston, w sobotę 1 pażdziernika, 2022 roku o 9:30. Paul w kontekście do swojego udzialu w konferencji, powiedział że chce się podzielić ze swoimi młodszymi kolegami w jaki sposób udaje mu się osiągać znakomite wyniki akademickie i sportowe. Chce mówić o potrzebie dyscypliny, pracy, organizacji, o pokonywaniu trudności.

Gratulujemy Paul osiągnięć sportowych i akademickich.

Powodzenia w dalszej działalnosci sportowej i akademickiej.

Tekst @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcia @ Paul Juda

Artykuł pierwotnie zostałm opublikowany w Nowym Dzienniku, 06.09.2022