Konkurs na najpiękniejsze drzewko emausowe jest stosunkowo nową krakowską tradycją, gdyż odbywa się dopiero od dziesięciu lat. Z inicjatywą takiego konkursu, wzorowanego na dorocznym konkursie szopek, wystąpiło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Jak czytamy w regulaminie konkursu, „Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach. Składało się ono z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na ozdobionym listkami kiju i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia”.
Emaus to nazwa biblijnej miejscowości, do której podążał zmartwychwstały Chrystus. Po drodze spotkał dwóch apostołów, którzy go jednak nie poznali. Na tę pamiątkę mieszkańcy wielu europejskich miast w Poniedziałek Wielkanocny udawali się pieszo do kościoła położonego poza granicami miasta. W Krakowie takim kościołem był kościół Świętych Augustyna i Jana Chrzciciela, przy klasztorze Norbertanek na Salwatorze. Zwyczaj ten nosił miano “emausu”.
W Polsce tylko w Krakowie i Kaliszu nieprzerwanie kontynuowana jest tradycja emausu od co najmniej szesnastego wieku (pierwsza wzmianka o emausie w Krakowie pochodzi z lat 1596-97).
Krakowianom nazwa „emaus” kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z dorocznym odpustem przy kościele na Salwatorze, gdzie na jarmarku można kupić staroświeckie zabawki dla dzieci, serca z piernika, watę cukrową, obwarzanki, a także drewniane i gliniane figurki.
Z roku na rok rośnie liczba prac zgłaszanych do konkursu na najpiękniejsze drzewko emausowe; w tym roku było ich już 107. Konkurs ma sześć kategorii i każdy może wziąć w nim udział.
Dodatkowo na facebookowym profilu Zwierzynieckiego Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbywa się internetowa wersja konkursu. Nawet mieszkając poza granicami Polski, można stanąć do konkursu i nadesłać zdjęcie własnoręcznie wykonanego drzewka.
Już dziś zachęcamy naszych czytelników do wzięcia udziału w konkursie w przyszłym roku!
Wyniki tegorocznego konkursu ogłoszono w Niedzielę Palmową, 24 marca, a trwającą obecnie w Muzeum Historycznym wystawę pokonkursową można obejrzeć do 19 maja.
Tekst: Alina Klin
Zdjęcia drzewek emausowych z wystawy pokonkursowej: Bogumiła Ziembla (Serdecznie dziękuję!)
Informacje o konkursie na najpiękniejsze drzewko emausowe: https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/10-konkurs-drzewka-emausowego
Informacje o Emausie: