Skip to main content
Polonia

Zakończenie roku szkolnego

By May 28, 2013No Comments2 min read

W metropolii Detroit działa cztery szkoły nauki języka polskiego. Zaproszono nas do
szkoły im. Adama Mickiewicza, gdzie odbyła się miła uroczystość zakończenia roku szkolnego, podczas której wręczono wyróżnienia najlepszym, dyplomy ukończenia szkoły, świadectwa oraz dyplomy uznania Konsula Generalnego RP w Chicago.
Dzieci i młodzież w szkołach polonijnych uczą się języka polskiego, historii, geografii oraz poznają kulturę i tradycje polskie.
Dyrektor szkoły Jolanta Gmurowska wyraziła słowa podziękowania dzieciom i ich rodzicom, sponsorom szkoły, mediom i ks. Proboszczowi za współpracę. Ks. Sławek Murawka podkreślił, że nauka w szkole polskiej, choć czasami może wydawać się nudna, tak jak ktoś napisał na jednej z ławek, nie jest czasem straconym. Przypomniał myśl przysłowia łacińskiego “per aspera ad astra” – przez trudy do gwiazdy, aby osiągnąć upragniony, wymarzony cel trzeba się natrudzić, aby to dostać.

Uczeń James Ławniczak otrzymał dyplom uznania Konsula Generalnego RP w Chicago Pauliny Kapuścińskiej za wybitne wyniki w nauce oraz za zdobycie tytułu najlepszego ucznia szkoły. Natomiast David Nikonowicz otrzymał specjalne wyróżnienie z Wayne State University.

Udało się nam przez chwilę porozmawiać z najlepszym z najlepszych, Jamesem Ławniczakiem, i jego rodzicami, Ewą i Edwardem. Dowiedzieliśmy się, że James kocha się uczyć, lubi wszystkie przedmioty. Jest zdolny i utalentowany, ale też ciężko na sukcesy pracuje. Biegle włada trzema językami, gra na pianinie i na skrzypcach. Brał udział w wielu Olimpiadach Naukowych, gdzie zdobył 9 medali. Lubi czytać książki, począwszy od naukowych a skończywszy na science fiction. Ma średnią 4.00 tzw. GPA i 35 na teście ACT.
Jest uczniem Lutheran High North City w Macomb Township. Będzie studiował na University of Michigan w Ann Arbor. Jeszcze nie jest zdecydowany, na jakim kierunku studiów się skoncentruje.

Gratulujemy najlepszym i zachęcamy absolwentów wszystkich szkół polonijnych do dalszej edukacji na studiach wyższych.
Fotoreportaż z zakończenia roku szkolnego na str. 14-15
AK

Leave a Reply