Skip to main content
ArchivesPolonia

Ważny Komunikat

By April 29, 2022November 12th, 2022No Comments2 min read

W oczekiwaniu na oficjalny Press Release od Zarządu Orchard Lake Schools informuję, że w dniu 28 kwietnia 2022 roku Regenci przegłosowali decyzję o zamknięciu polskiego Seminarium Św.Św. Cyryla i Metodego. 13 głosów za utrzymaniem i 16 głosów za zamknięciem Seminarium.
Tydzień temu Rada Dyrektorów Seminarium głosami 9:2 postanowiła pozostawić Seminarium otwarte, dając szanse nowemu rektorowi ks. dr. Bernardowi Witkowi na odbudowę Seminarium na zdrowych zasadach. Pragnę przypomnieć, że ks. Witek ma ogromne doświadczenie w kształceniu i formowaniu przyszłych kapłanów. Seminarium duchowne to więcej niż studia, a ks. Bernard przez wiele lat pełnił funkcję rektora seminarium duchownego. Biskup Robert Fisher mianował Ks. Witka na nowego rektora seminarium w Orchard Lake ponad rok temu. Pamiętamy o ogromnych trudnościach, jakie stawiano w otrzymaniu wizy do pracy w OLS dla duchownego. Czyżby Zarząd OLS celowo utrudniał przyjazd rektora? Po długich staraniach nowy rektor otrzymał wizę. Przez kilka miesięcy pracował nad planem odbudowy Seminarium, oczekując na wizę. Zgodnie z opinią regentów polskiego pochodzenia ks. Witek opracował doskonały plan ratowania i odbudowy polskiego seminarium.

Jaką rolę spełnił ostatni Kanclerz Orchard Lake School, który również przez trzy lata pełnił funkcję wice rektora Seminarium. W udzielanych wywiadach ks. Mirosław Król mówił o sobie, że jest najbardziej polskim kanclerzem w historii Orchard Lake, że jest wielkim polskim patriotą… Niestety podejmowane przez niego decyzje zaprzeczały jego opinii o nim samym. Dzisiaj jest na tzw. urlopie oczekując na zakończenie cywilnego procesu sądowego.

Czyżby brak najbardziej “polskiego kanclerza” ułatwił podjęcie decyzji o zamknięciu Seminarium? Czy będący na urlopie kanclerz nie miał wpływu na decyzje Rady Regentów? Czy ostatni kanclerz OLS okaże się grabarzem polskiego Seminarium?

Czyżby regenci niemający polskiego serca nie zrozumieli planu ratowania polskiego seminarium, które powołał do życia ks. Józef Dąbrowski? Jakimi pobudkami kierowali się regenci głosując za zamknięciem Seminarium? Jest wiele pytań, na które będziemy chcieli uzyskać odpowiedzi.

Alicja Karlic
Editor in Chief