Skip to main content
Polonia

Święconka parafialna i koncert Marcina Stycznia

By April 15, 2012No Comments2 min read

Rozpoczął się czas spotkań przy „święconym”. Zajrzeliśmy z kamerą do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie przy świątecznie udekorowanych stołach spotkała się tutejsza wspólnota parafialna, by dzieląc się jajkiem złożyć sobie życzenia nadziei, jaką przynosi Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Przed obiadem miała miejsce część artystyczna, w tym roku przygotowana przez rodziców dzieci ze „Wspólnoty Razem”. Gościem, który towarzyszył występującym w programie dzieciom był Marcin Styczeń – pieśniarz, kompozytor, autor tekstów, lektor, dziennikarz z Warszawy. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Marcin już po raz drugi odwiedził wspólnotę parafialną ze Sterling Hts.

W roku ubiegłym usłyszeliśmy utwory z płyt: „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły (2006) i autorskiej „21 gramów” (2008). W tym roku Marcin Styczeń zaśpiewał wiersze Ernesta Brylla, do których skomponował muzykę. Zapis koncertu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla w warszawskim Teatrze Polonia ukazał się na DVD oraz został zapisany na płycie CD “Bryllowanie”. Koncert Marcina odbył się w sobotę 14 kwietnia w Cafe Prowincja. Był to wspaniały występ w kameralnej atmosferze. Oczarował brzmieniem swojego głosu, ale i wykonaniem. Tego dnia w Cafe Prowincja zagościła poezja w najlepszym stylu.

Wracając do „Święconki”, dzieci z chórku parafialnego, prowadzonego przez Marzenę Szewczuk, wspólnie z Marcinem wykonały dwa jego utwory. Po muzycznych występach dzieci, uczniowie ze szkoły języka polskiego przedstawiły program o zwyczajach wielkanocnych.

Pamiątkowe zdjęcia z Marcinem Styczniem i „Wspólnotą Razem” publikujemy na str. 28.

Na koniec przytoczę słowa, które Marcin zapisał na swojej stronie internetowej:

Nie wierzę w przypadek. Każdy z nas na ten świat po coś przychodzi i do czegoś jest powołany. Po latach zdałem sobie sprawę, że urodziłem się w dniu inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Wtedy wypowiedział te słynne słowa: Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi. To zainspirowało mnie do napisania piosenki „Otwórzcie drzwi”. Nie jest jednak piosenka stricte religijna. Śpiewam w niej „Otwórzcie drzwi, on czeka za progiem, otwórzcie drzwi, czy Bóg, czy człowiek. Nawet jeśli ktoś nie wierzy, zawsze może otworzyć swoje serce bardziej na drugiego człowieka.

Leave a Reply