Skip to main content
ArchivesPolonia

Spotkanie z Anną Ferens, reżyserką filmu „Co mogą martwi jeńcy”

By December 11, 2012November 12th, 2022No Comments3 min read

Konsulat Generalny RP w Chicago zaprosił do USA reżyserkę filmów dokumentalnych Annę Ferens. Pani Ferens wraz z wice konsulem Konradem Zielińskim przybyli z projekcją filmu „Co mogą martwi jeńcy” również do metropolii Detroit. Pokaz filmu odbył się na terenie Orchard Lake Schools, a to dzięki współpracy dyrektora Polskiej Misji, Marcina Chumięckiego, z Konsulatem RP w Chicago. Pomimo, że był to dzień powszedni (wtorek 4 grudnia), około 100 osób przybyło do Biblioteki im. Adama Maidy, gdzie odbywała się projekcja. Należy dodać, że wcześniej, w tym samym dniu, film „Co mogą martwi jeńcy”  obejrzała młodzież ze szkoły Saint Mary’s Preparatory.

Po projekcji filmu mieliśmy możliwość rozmowy z Anną Ferens. Wideo, na którym zapisaliśmy rozmowę z reżyserką, już wkrótce można będzie obejrzeć na stronie Tygodnika Polskiego www.polishweekly.com

Film – „Co mogą martwi jeńcy” –  opisuje los rosyjskich jeńców wojennych po wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 i dokumentuje, jak ta historia kształtuje współczesne stosunki polsko-rosyjskie. Sam tytuł filmu jest znaczący.

„Martwi jeńcy mogą być narzędziem rosyjskiej propagandy skierowanej przeciwko Polsce” – mówiła Anna Ferens. Rosjanie sprawę rosyjskich jeńców na terenie Polski wykorzystują jako przeciwwagę sowieckiej zbrodni w Katyniu. Temat rosyjskich jeńców – przemilczany przez dziesiątki lat – pojawił się na początku lat 90. XX wieku, wówczas, kiedy Rosja przyznała oficjalnie, że sprawcami mordu w Katyniu było NKWD. W rosyjskich mediach zaczęły ukazywać się artykuły o tym, że w polskich obozach masowo ginęli sowieccy jeńcy.

Anna Ferens podejmując temat docierała do wszelkich możliwych źródeł dokumentujących sprawę rosyjskich jeńców po wojnie 1920 roku. Zaskakującym faktem, było to, że jest ona pierwszą osobą, która dotarła do genewskich dokumentów Czerwonego Krzyża, gdzie przechowywane są pisemne relacje wysłanników międzynarodowej organizacji z wizyt w polskich obozach jenieckich.

Współpraca pani reżyser Anny Ferens z Konsulatem Generalnym RP w Chicago zaowocowała serią projekcji jej dokumentalnych filmów, które prezentowane są  społeczności polonijnej, jak i widzom amerykańskim. Filmy takie, jak: „Co mogą martwi jeńcy”, „Gdzie rosną poziomki” (film przedstawia fakty dotyczące mordu Sowietów na 30 tysiącach ludzi, w tym wielu tysiącach polskich żołnierzy w lesie w Bykowni pod Kijowem) oraz „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (film ukazuje heroizm Polaków i Żydów walczących w Powstaniu Warszawskim 1944) obejrzeli już widzowie w Chicago.

My również będziemy mogli je obejrzeć, bowiem Anna Ferens podarowała Polskiej Misji 7 filmów jej reżyserii. O terminach projekcji będziemy informować naszych czytelników.

Alicja Karlic

Anna Ferens jest reżyserką filmów dokumentalnych, scenarzystką i dziennikarką. Studiowała dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. Realizatorka filmów: „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (wyróżnienie na Rozstajach Europy 2006), „Zapoznam panią…” (Gold Plaque na MF Telewizyjnym w Chicago 2007), „Gdzie rosną poziomki”- (nagroda dla najlepszego dokumentu na Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku 2008), „Trzech kumpli” ( nagroda dla najlepszego dokumentu na RomaFictionFest – MF Telewizyjnym w Rzymie 2009, nagroda dla najlepszego dokumentu na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles 2009). Współautorka telewizyjnego cyklu „Errata do biografii”.

Zdjęcie: Marcin Chumięcki

Leave a Reply