Skip to main content
Polonia

Red. Stanisław Michalkiewicz w metropolii Detroit

By July 4, 2012No Comments2 min read

W niedzielne popołudnie w Sali Jana Pawła II przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej odbyło się spotkanie ze znanym z ciętego pióra publicystą i pisarzem, Stanisławem Michalkiewiczem. W sali zgromadziło się ponad 100 osób. Tygodnik Polski reprezentowali panowie: Frank Dmuchowski i Józef Kwieciński.

Gospodarzem spotkania był Mariusz Szajnert, prezes KPA w Michigan, natomiast organizatorem wykładu był Klub Dyskusyjny.

Wykład zatytułowany “Polska wobec kryzysu” był ciekawą interpretacją współczesnej rzeczywistości. Józef Kwieciński podkreśla on, że „dla czytelników felietonów Stanisława Michalkiewicza było to po prostu święto”.  Interpretacja Michalkiewicza jest odmienną od tej, którą promują media. Prelegent, wielki erudyta, poprowadził wykład, jak zawsze z sobie wiadomą swadą – kontynuuje Józef Kwieciński.

„W bardzo przystępny sposób, momentami z humorem, przybliżył źródła ostatniego światowego kryzysu ekonomicznego. Natomiast kryzys w Polsce przedstawił w kontekście wydarzeń politycznych zapoczątkowanych w latach osiemdziesiątych. Wielkie zagrożenie dla Polski widzi w sytuacji wycofywania się USA z aktywnej polityki w Europie. Ważne jest więc by ten aspekt mieć na uwadze przy najbliższych wyborach prezydenckich w USA”.

Po wykładzie zadano wiele pytań, pomimo że nie wszystkie dotyczyły tematu wykładu, pan Michalkiewicz udzielał odpowiedzi na każde z nich. Po spotkaniu można było nabyć książki z autografem Pana Michalkiewicza.

Czytając na bieżąco felietony Stanisława Michalkiewicza, można się zgadzać lub nie z jego poglądami, ale nie można mu odmówić podstaw logicznego wysuwania wniosków.  Michalkiewicz, dzisiaj najbardziej znany krytyk polskich stosunków, w sposób przystępny trafia ze swoimi tezami do słuchaczy. Oprócz wątków politycznych zawsze wskazuje też na stronę moralną i etykę.

AK

zdjęcie: http://www.michalkiewicz.pl/

Leave a Reply