W archidiecezjalnym Sanktuarium Św. Jana Pawła II, w niedzielę 5 lipca, odbyła się Msza Święta w języku polskim, połączona z krótkim, uroczystym programem przygotowanym z okazji 250. rocznicy Stanów Zjednoczonych.






Wydarzenie zostało zorganizowane przez wiceprzewodniczącego Rady Regentów OLS Josepha Majchera. Pan Majcher wraz z organistką, a zarazem dyrektorką dziecięcego chóru “Laurki”, Kingą Swiadro Kostreva, zadbali o to, aby w tym wyjątkowym jubileuszu wybrzmiał także głos Polonii — wdzięcznej za swoje dziedzictwo, obecność i wkład w historię Ameryki.
Mszy św. celebrował ks. Bernard Witek, SDS, dyrektor Centrum Liturgicznego im. św. JPII w Orchard Lake wraz z gościem-księdzem z Polski.
W dniu, w którym świętujemy wejście Stanów Zjednoczonych w kolejnych 250 lat swojej historii, chcemy wsłuchać się w refleksję człowieka, urodzonego w Stanach Zjednoczonych, który potrafi łączyć polskie dziedzictwo z amerykańską tradycją — i który przypomina nam, że Polonia ma nie tylko wspaniałą przeszłość, lecz także odpowiedzialną przyszłość.
Zapraszam do zapoznania się ze słowami Josepha Majchera — słowami wdzięczności, pamięci i nadziei, które wprowadziły nas w uroczystą Mszę Świętą.
“Kochani, witam was z ogromną radością na tej wyjątkowej Mszy Świętej. Wczoraj Stany Zjednoczone zakończyły pierwsze 250 lat swojej niepodległości, a dziś wchodzimy w kolejne 250 lat tej historii. Od rzemieślników w Jamestown, przez fale polskich imigrantów, aż po nasze rodziny, które znalazły tu dom — Polacy współtworzyli ten kraj od samego początku. Stany Zjednoczone przyjęły miliony naszych przodków z otwartymi ramionami, dając im szansę na życie, którego często wcześniej nie mogli znaleźć w Polsce. Dzisiaj jesteśmy spadkobiercami tego dobrodziejstwa — oraz trudów i marzeń przodków.
Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem wdzięczności za to, że możemy tu żyć i rozwijać się, ale także przypomnieniem, że przyszłość polskości w Ameryce zależy od młodych, bo fale imigrantów, które pamiętamy z poprzednich dekad, prawdopodobnie już nie wrócą. Dlatego chcemy dziś szczególnie podkreślić rolę młodego pokolenia — to ono będzie dalej nieść polskość i nasze dziedzictwo. Zgodnie z tym, zaprosiliśmy młody chór „Laurki”, który podczas Mszy Świętej poprowadzi śpiew w języku polskim, a po Mszy wykona hymny „God Bless America” oraz „America the Beautiful” w języku angielskim, pięknie łącząc nasze dwie kultury.
Niech ten dzień będzie dla nas czasem wdzięczności, jedności i nadziei — dniem, w którym Polonia pokazuje, że potrafi łączyć dwa światy: Polskę i Amerykę”.
Po zakończeniu liturgii Mszy św. pan Majcher zapowiedział krótki program z udziałem chórku dziecięcego “Laurki” pod dyrekcją Kongi Swiadro Kostreva. Oto co powiedział:
“Dziś, gdy rozpoczynamy kolejne 250‑lecie niepodległości Stanów Zjednoczonych, chcemy z głębi serca podziękować naszym przodkom. Tym, którzy — jak w słowach pieśni „za chlebem” — zostawili strony ojczyste, świerkowe lasy i hale i te potoki przejrzyste. Wyruszyli odważnie do Ameryki, szukając lepszego życia.
A szczególnie chcemy też wyrazić z głębi serca wdzięczność Stanom Zjednoczonym. Za to, że był — i jest — taki kraj, który potrafił przyjąć miliony imigrantów z Polski. Kraj, który się rozwijał, budował swoją przyszłość i dawał pracę tym, którzy przybyli tu z nadzieją i odwagą. Łatwo im nie było — ale dzięki nim i Stanom Zjednoczonym my, i przyszłe pokolenia, możemy żyć łatwiej.
A jako mały znak wdzięczności wobec Stanów Zjednoczonych dziecięcy chór zaśpiewa teraz dwa piękne, wszystkim dobrze znane amerykańskie hymny patriotyczne: „God Bless America” oraz „America the Beautiful.” Oddajemy hołd Stanom Zjednoczonym. Oddaję mikrofon chórzystom”.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w niedzielnym spotkaniu modlitewnym i patriotycznym. Zdjęcia dzięki uprzejmości Kamili Ostrozny.
Po mszy św. niektórzy odwiedzili też Galerię, w której prezentowana jest wystawa z okazji 250. Urodzin Ameryki, ” Faces of Polonia.”
Wystawa Faces of Polonia („Oblicza Polonii”) upamiętnia 250. Rocznicę powstania Stanów Zjednoczonych, podkreślając trwałą obecność i wkład Polonii amerykańskiej. Poprzez historyczne fotografie oddaje hołd pokoleniom, które współtworzyły amerykański przemysł, kulturę, życie obywatelskie oraz instytucje społeczne. Każdy portret niesie ze sobą opowieść o dziedzictwie, wytrwałości i przynależności — razem tworzą poruszającą narrację o Polonii jako integralnej części amerykańskiego doświadczenia.
Od ponad wieku Tygodnik Polski jest głosem i zwierciadłem społeczności polonijnej. Jego patronat nad wystawą stanowi naturalną kontynuację tej misji: zachowania dziedzictwa, dokumentowania życia społeczności oraz umacniania tożsamości kulturowej. Przygotowując wystawę Faces of Polonia, Tygodnik Polski (znany dziś również jako Centrum Polskich Mediów) potwierdza swoją rolę zaufanej instytucji, która dba o to, aby historia i osiągnięcia Polonii pozostawały widoczne, cenione i przekazywane kolejnym pokoleniom.
Alicja







