Skip to main content
ArchivesPolonia

Minione dwa tygodnie w polonijnym środowisku metropolii Detroit obfitowały w wydarzenia związane z jubileuszami.

By May 24, 2015November 12th, 2022No Comments2 min read

Państwo Jadwiga i Gerard Małaczyńscy świętowali Złote Gody, parafia Matki Bożej Czętochowskiej w Sterling Heights obchodziła swoje 35. lecie, w Orchard Lake Schools dziękowano za 30. lat kapłaństwa ks. prałata Thomasa Machalskiego Rektora i Kanclerza.
Mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczenia w tych wydarzeniach, zapraszamy do prześledzenia fotorelacji i komentarzy zamieszczonych na stronach naszego Tygodnika Poskiego.

Rodzice i uczniowie przeżywali niemałe emocje związane z konkursem Języka Polskiego, Historii i Geografii, który zgromadził około 70 uczestników. Konkurs odbywał się w Hamtramck, w gościnnych pomieszczeniach parafii św. Floriana. Dodatkową atrakcją było dyktando dla dorosłych. Więcej na stronach najnowszego wydania naszego magazynu.

Przedstawiciele ponad trzydziestu organizacji polonijnych, wśród nich dr Thaddeus Radziłowski prezes Instytutu Piast i Marcin Chumięcki dyrektor Polskiej Misji, utworzyli ugrupowanie lobbingowe podczas spotkania w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Ma ono podjąć wspólne wysiłki mające na celu włączenie Polski do programu bezwizowego.
W dyskusji, która odbyła się w ambasadzie RP w Waszyngtonie 20 kwietnia, wzięli udział m.in. gen. Edward Równy, prezes American-Polish Advisory Counil (APAC) – inicjator spotkania, ambasador RP Ryszard Schnepf, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, konsulowie honorowi RP w USA oraz przedstawiciele wielu organizacji polonijnych, w tym dwóch reprezentujących michigańskie środowisko Polonii.
Rezultatem spotkania jest utworzenie VWP for Poland Action Group, grupy, której misją będzie dążenie do włączenia Polski do programu bezwizowego. Do VWP4PL Action Group (VWP) mogą dołączyć się przedstawiciele wszystkich organizacji polonijnych, które chcą wesprzeć te inicjatywy.
Rozmowy z poszczególnymi politykami to jedna z bardziej skutecznych metod starań o zatwierdzenie ustawy – uważa prezes Spula.

Zbliżają się obchody Święta 3 Maja. W imieniu Polskiej Misji i Kongresu Polonii Amerykańskiej zapraszam na uroczystości, które odbędą się w niedzielę, 3 maja, o godzinie 11.00 przed południem, na terenie Orchard Lake Schools, w sali gimnastycznej.
Podczas akademii, tradycyjnie, zostaną wręczone nagrody uczestnikom Konkursu Języka Polskiego.
Po akademii, zapraszamy na Mszę św., w języku polskim, o godzinie 1.00 po południu.

Smutnym faktem, który obserwuję już od kilku lat jest malejąca z roku na rok liczba uczestników obchodów Święta 3 Maja, dla Polaków jednego z najważniejszych świąt.
Może w tym roku będzie inaczej?
Zakończę dzisiejszą swoją kolumnę hasłem:
3 Maja: uczestnicy pilnie potrzebni!
IMG_4964

Leave a Reply