Skip to main content
ArchivesPolonia

Gratulacje dla Nowego Zarządu Centrum Kulturalnego w Troy!

By March 2, 2022November 12th, 2022No Comments5 min read

Zaprzysiężenie nowego Zarządu Amerykańsko Polskiego Towarzystwa Kulturalnego (American Polish Cultural Society/ American Polish Cultural Center) odbyło się w niedzielę 27 lutego 2022 r. w sali Centrum (dla przypomnienia – Walne Zebranie z głosowaniem odbyło się 23 stycznia 2022 roku).

Poniżej przedstawiamy nowy Zarząd APCC/APCS:

Richard Tarnicki, Prezydent APCS/APCC

Prezydent – Richard Tarnicki
1st Vice Prezydent – Zbigniew Martusiewicz
2nd Vice Prezydent – Zofia Duniec Dmuchowski, Ph.D.
Skarbnik – George Kurzatkowski
Sekretarz – Ilene Josephs
Korespondencyjny sekretarz – Zdzisława Gumul

Do Rady Dyrektorów zostali wybrani:

James Conrad
Grażyna Gałeczka
Danuta Gurne
Marianna Konrad
Ryszard Kubina
Walter Maziarz
Paul Palinski
Arnold Slominski
John Świdwiński

Komisja Rewizyjna – Marcia Lewandowski, Zdzisław Miłoboszewski, Michael Ostrowski i Mirosław Wawrysz.

Kadencja trwa dwa lata.

W niedzielną uroczystość, po przywitaniu gości przez Barbarę Lemechę, zostali przedstawieni przez Ludwika Chrobaka nowi członkowie Rady Dyrektorów. Tradycyjnie, złożyli oni przysięgę, tym razem, w obecności adwokata pana Johna Chmury.

Kolejnym punktem programu były podziękowania dla osób za ich społeczną pracę na rzecz Amerykańsko Polskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Zdzisław Foryś, Jacqueline Kołowski, Barbara Lemecha, Aleksandra Porter i Mirosław Wawrysz.

Pana Zdzisława Forysia uhonorowano za pomysł i przeprowadzenie akcji zbiórki pieniędzy w celu ratowania Centrum w trudnych czasach covidowych. Kampania uzyskania pomocy finansowej przy współudziale radia powiodła się, Polonia ofiarowała 120 tysięcy dolarów. Dodam tylko, że pan Foryś jest prezesem chóru „Filareci” i znanym społecznikiem w naszym polskim środowisku.

Pani Jacqueline Kołowski otrzymała „Merit Award” za organizowanie każdego roku koncertu promującego muzykę Chopina, wydarzenia popularnie zwanego „Chopinianą”. Koncerty te zawsze odbywają się w październiku – Miesiącu Dziedzictwa Polskiego, w którym manifestujemy naszą przynależność do polskiego narodu, nasze dziedzictwo, historię i kulturę. Pani Kołowski dokłada wszelkich starań by „Chopiniany” były ważnym kulturalnym wydarzeniem w polsko – amerykańskim środowisku metropolii Detroit.

Barbara Lemecha

Panią Barbarę Lemechę uhonorowano za niezwykłe zaangażowanie, poświęcenie, wytrwałość i niezachwianą lojalność w promowaniu polskiej kultury i dziedzictwa. Pani Barbara, z uśmiechem na ustach, bezinteresownie, współuczestniczy w organizowaniu wszelkich przedsięwzięć kulturalnych, bez względu, czy jest to polska czy amerykańsko polska organizacja. We wszystko co robi wkłada mnóstwo pracy, dzieli się pomysłami i czasem. Centrum Kulturalne przez lata zawsze mogło liczyć na jej pomoc. Z panią Basią współpracuje się świetnie, jej zaangażowanie jest ogromne. To w Jej sercu rodzi się promowanie dorobku kultury polskiej, a przecież nie są to proste działania szczególnie za granicą.

Gdybym chciała krótko podsumować działalność Pani Basi Lemechy, to powiem w następujący sposób: Pani Basia zawsze wspiera tych, którzy podejmują się działań służących promowaniu i ochrony dorobku polskiego dziedzictwa i kultury polskiej za granicą.

Przy okazji dodam, że nasze pismo Tygodnik Polski/The Polish Weekly również składa ukłon w stronę Pani Basi i Pani Jacqueline oraz Pana Zdzisława Forysia za pomoc i działania na rzecz utrzymania gazety i jej promowania.

Kolejne wyróżnienie zostało skierowane do pani Aleksandry Porter, której dziękowano za wieloletnie zaangażowanie w prace Centrum Kulturalnego. Pani Porter współpracuje z Urzędem Imigracyjnym i dzięki jej zaangażowaniu w salach Centrum miały miejsce uroczystości zaprzysiężenia imigrantów na obywateli amerykańskich.

Wyróżniony kolejny działacz to pan Mirosław Wawrysz, który przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora w Zarządzie APCS. Przez wiele lat był również prezesem „Filaretów”. Na statuetce zapisano podziękowanie – „za poświęcenie i wytrwałość w promocji dziedzictwa i polskiej kultury”.

Koniecznie muszę dodać, że wyróżnienie Basi Lemechy było dla niej wielką niespodzianką. Ponieważ Pani Basia aktywnie uczestniczyła w zorganizowaniu całego wydarzenia, w tym przygotowaniu statuetek dla uhonorowanych osób, więc Zosia Duniec Dmuchowski, współorganizatorka i pomysłodawczyni wyróżnienia Basi Lemechy, pragnęła zrobić koleżance niespodziankę i ukryła przeznaczoną dla niej statuetkę. Zaskoczenie Pani Basi było ogromne i radosne. Można to obejrzeć na video pana Józefa Ledzińskiego, a także na zdjęciach załączonych do tegoż reportażu.

Konsul Honorowy RP Richard Walawender

Wydarzenie zaprzysiężenia Zarządu Centrum Kulturalnego w Troy uświetnił swoją obecnością Konsul Honorowy RP, pan Richard Walawender. Pogratulował wybranym i życzył im sukcesów w pracy społecznej na rzecz Centrum Kulturalnego. Pan Konsul Walawender podkreślił misję Centrum Kulturalnego i przypomniał rok 1985, kiedy grupa polskich patriotów dołożyła wszelkich starań, by zakupić budynek, który jest siedzibą Amerykańsko Polskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Wszyscy ci, którzy angażują się w polonijnych organizacjach i instytucjach są twórcami polonijnej historii. Mam nadzieję, że osoby o których dzisiaj w tekście wspomniałam już zapisały się na kartach historii polskiej diaspory w metropolii Detroit i zostaną zapamiętane przez przyszłe pokolenia.

Po zakończeniu oficjalnych wydarzeń, podano do stołów obiad. Przed posiłkiem ks. Roman Pasieczny, proboszcz parafii St. Lawrence w Utica wygłosił inwokację i udzielił błogosławieństwa. Modlitwę rozpoczęto w intencji pokoju na świecie i na Ukrainie.

Wybranemu Zarządowi gratulujemy i życzymy wielu inicjatyw i powodzenia w pracy społecznej dla dobra Centrum i Polonii.

Myślę, że każdy jest dumny, że posiadamy takie Centrum. By wspierać Zarząd powinniśmy licznie brać udział w organizowanych wydarzeniach kulturalnych, jak i korzystać z oferowanych usług, które zapewniają utrzymanie Centrum Kulturalnego. Korzystajmy więc z wynajmu sal na różnego rodzaju imprezy, wybierzmy się do restauracji „Wawel” by zjeść świeżo przygotowany lunch czy obiad.

W imieniu nowo wybranego Zarządu zapraszam do członkostwa w APCS i korzystania z ofert Centrum, a także współuczestniczenia w podtrzymaniu naszych pięknych tradycji i polskiego dziedzictwa.

Alicja Karlic

Zdzisław Foryś

Jacqueline Kołowski

Aleksandra Porter

Mirosław Wawrysz

Ks. Roman Pasieczny