Skip to main content
ArchivesPolonia

Fidelitas Medal

By April 27, 2013November 12th, 2022No Comments4 min read

„Ambassadors Ball” to coroczna impreza, na którą zapraszani są dobroczyńcy Zakładów Naukowych w Orchard Lake (Orchard Lake Schools). W tym roku był to już 40 Bal. Po raz pierwszy goście Balu mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia Medalu Fidelitas. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana przez Orchard Lake Schools za służbę Bogu, krajowi i Orchard Lake Schools. W 2012 roku pośmiertnie uhonorowano Richarda R. Cosby (Ryszarda „Ryś” Kossobudzkiego) i Edwarda G. Pinkowskiego. W imieniu wyróżnionych Medale odebrali Rita Cosby i Peter Obst.

Richard Cosby urodził się 4 sierpnia 1925 w Brześciu w Polsce, zmarł 25 czerwca 2012 w Alexandrii, Wirginia, USA. Żołnierz Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania internowany w niemieckim obozie jenieckim Stalag IV B w Mühlberg/Elbe, z którego udało mu się zbiec w 1945 roku. Przez kilka dni wraz z kolegami ukrywał się w lesie, nagle zobaczyli lecący amerykański samolot, który zrzucił w ich pobliżu mały pakunek z tabliczką czekolady, do której dołączona była karteczka: „Witajcie, między wami a naszymi oddziałami nie ma już niemieckich wojsk. (…) Macie do przejścia piętnaście mil i będziecie wolni”. Udało im się dotrzeć do pozycji alianckich, skąd wyjechał do Wielkiej Brytanii. W Londynie, gdzie ukończył Uniwersytet Londyński – Queen Mary College, uzyskał tytuł inżyniera cywilnego.
Po krótkim pobycie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, zmienił nazwisko na Richard Cosby. Pracował przy projektowaniu międzystanowego systemu autostrad w północno-wschodniej części USA. Pracując jako inżynier brał udział w rozbudowie znanych budynków w Waszyngtonie, m.in. budynku Senatu, biblioteki Kongresu, ambasady kanadyjskiej oraz National Gallery of Art. Historię jego życia opisała córka, Rita Cosby, słynna dziennikarka, w książce pod tytułem “Cichy bohater: tajemnice z przeszłości mojego ojca”. Książka w wersji oryginalnej jest bestsellerem „New York Timsa”.
Rita Cosby odbierając Medal Fidelitas, pośmiertnie przyznany ojcu, z wielkim wzruszeniem opowiedziała o losach ojca, swoich relacjach z nim, o nieujawnionych dotąd sekretach rodzinnych, i o wspólnej podróży do Polski. “Miałam okazję przepytywać wielu światowych przywódców, gwiazdy i znakomitości, jednak moim najważniejszym rozmówcą był mój ojciec” – mówi Rita Cosby.

Drugim odznaczonym przez Orchard Lake Schools jest Edward Pinkowski, nestor polonijnych historyków, dokumentujący wkład Polaków w rozwój Stanów Zjednoczonych. Urodził się 12 sierpnia 1916, w Holyoke w stanie Massachusetts w rodzinie polskich emigrantów. Już w szkole średniej zaczyna pisać. Jest autorem kilku książek, m.in.: “Washington’s Officers Slept Here”, “Forgotten Fathers”, “Lattimer Massacre”, “History of Bridgeport, PA” i “Anthony Sadowski—Polish Pioneer”. Wiele lat swojego życia poświęcił ustaleniu ostatniego miejsca pobytu Tadeusza Kościuszki i odnalezieniu grobu generała Kazimierza Pułaskiego. Kamień z wyrytym nazwiskiem generała i datą jego śmierci znalazł około 100 metrów od rzeki Greenwich w maleńkiej miejscowości Deadwood, nazywanej miastem duchów. Przez lata Pinkowski poszukiwał szczegółów z życia wielkich Polaków zasłużonych dla Ameryki, przede wszystkim interesował go Kościuszko, Pułaski, ale i inni zasłużeni dla kraju Polacy.
Postać Edwarda Pinkowskiego podczas uroczystości przybliżył Peter Obst, tłumacz.

Na „Balu Ambasadorów” spotkaliśmy wiele znanych osobistości polonijnych, niektórzy są na naszych zdjęciach (zdjęcia obok).

„Dekaban Lectures”
W ramach serii wykładów organizowanych przez Piast Instytut, Rita Cosby spotkała się z członkami oraz przyjaciółmi Instytutu. 14 kwietnia w niedzielę w gościnnym domu Państwa Annette i Waldka Raczkowskich zebrało się ponad 40 zaproszonych gości, by posłuchać wykładu Rity Cosby. Dzieląc się historią swojej rodziny i ojca, Richarda Cosby, wielokrotnie zwracała się do zgromadzonych, dziękując wszystkim „cichym bohaterom” , którzy walczyli i oddawali życie za wolność innych. „Quiet Hero: Secrets From My Father ” czyta się jednym tchem, pisząc bardzo emocjonalnie ukazuje czytelnikowi historię ojca, a tym samym przybliża bohaterstwo polskiego narodu.
Więcej o wykładzie Cosby przeczytacie w tekście Andrzeja Ładaka, który publikujemy na str. 14.
Organizatorom Ambassadors Ball i Piast Instytut dziękuję za zaproszenie.
Alicja KarlicAmbasador Ball 019

Leave a Reply