19 lipca 2021
List otwarty do Rady Nadzorczej (Trustees) Seminarium pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego przy Zespole Szkół w Orchard Lake.
Szanowna Rado,
(Ann Bankowski – regent, ks. Remigiusz „Remek” Blaszkowski, siostra Nancy Marie Jamroz, Ludvik F. Koci, Walter Knysz DDS – regent, Joseph T. Lentine, Joseph Majcher – regent, ks. Gary Michalik, Mary Kaye Beher-Neumann, Ray Okonski – regent, Bishop Thomas John Paprocki, Leonard S Suchyta, ks. Stanley Ulman, Bishop Robert J Fisher, Archbishop Allen H. Vigneron)
Proszę o wyjaśnienie decyzji, jaką państwo podjęliście, w sprawie zamknięcia jedynego polskiego seminarium w USA, a istniejącego od ponad 100 lat dzięki ciężkiej pracy i pieniędzy Polonii. Wszystkie ośrodki w OLS istnieją tylko dzięki seminarium, wizji założyciela ks. Dąbrowskiego i szczodrości polskiej społeczności.
Dla wyjaśnienia podaję, że byłam pracownikiem OLS. Przez prawie 5 lat współpracując z ks. Stanisławem Flisem w Centrum Liturgicznym i Centralnym Archiwum Polonii, poznałam historię tego ośrodka, zasady działania i wartość jaką stanowi dla Polonii. Miałam okazję pracować pod zarządem trzech kanclerzy, trzech rektorów i dwóch dyrektorów Polskiej Misji. Pamiętam wielopokoleniową kadrę księży od ks. Ziemby i ks. Milewskiego począwszy, na obecnych, zaledwie paru, skończywszy.
Zgodnie z ogłoszonym listem informującym o zamknięciu seminarium to Trustees, czyli Wy, zarekomendowaliście Radzie Regentów zamkniecie seminarium powołując się na: zmniejszoną liczbę powołań, ostatnie zarządzenia zabraniające przenoszeniu się seminarzystów z seminarium do seminarium, jak również większe możliwości zawodowe w Polsce. Pewnie dla przeciętnego czytelnika takie argumenty mogłyby wydawać się logiczne, ale nie dla praktykującego katolika polskiego pochodzenia. Praca księdza nie jest typowym zawodem i specjalnie nie uległa zmianie w związku z przemianami społeczno-politycznymi w Polsce. Ten argument odpada.
Liczba powołań spadła na całym świecie. Nasze seminarium będzie miało 11 studentów w 2021/2022 roku. W całej Polsce w roku 2020/2021 było 438 nowych kandydatów (60 mniej niż rok wcześniej). Jak na specyfikę naszego seminarium to 11 seminarzystów jest przyzwoitą liczbą. W poprzednich latach mieliśmy okresy większego naboru studentów, jak również bywało gorzej. Argument braku powołań też odpada.
Nowe prawo kościelne zabraniające seminarzystom zmiany seminarium, dziś jest a jutro może być zmienione. To tylko powinno być dla Was motywacją do rozszerzenia sposobów i miejsca naboru studentów. Może to odpowiednia pora do poszukania powołań wśród Polonii. Jest nas 10,000,000 milionów i są powołania. Trzeba tylko chcieć dotrzeć do zainteresowanych, a nie polegać na jednej drodze rekrutacji, czyli poprzez filię naszego seminarium w Krakowie.
Argumenty za zamknięciem seminarium są nieprzekonujące. Rodzą się tylko pytania, co naprawdę kryje się za decyzją zamknięcia i dlaczego właśnie teraz ją podjęto?
Jeżeli obecna sytuacja OLS, szczegółowo opisana w amerykańskiej i polskiej prasie, jest prawdziwą przyczyną zamknięcia tej wieloletniej instytucji, to żałosna jest Wasza postawa. Przecież, nikt inny tylko Rada Regentów, Rada Zarządzająca Polskiej Misji i Wy jesteście odpowiedzialni za działania na terenie OLS. To Wy wybieraliście, zatrudnialiście i kontrolowaliście sytuację, a teraz unikając odpowiedzialności umywacie ręce zamykając instytucje, za którą jesteście i byliście odpowiedzialni, niszcząc wielopokoleniowy dorobek Polonii, dobre imię setek księży: byłych wychowanków seminarium, a co najgorsze, odbierając Polonii złudzenie, że to „ich miejsce”. Polonia finansowała to „swoje miejsce” i ma prawo czuć się współwłaścicielem i zadawać pytania. Pierwszym z nich jest kto i dlaczego „doradził” Radzie Regentów zamknięcie seminarium? Poza tym mam jeszcze kilka innych.
1. Co stanie się z funduszem seminarium, komu przekazane będą pieniądze seminarium? Może przeznaczone będę na rozbudowę średniej szkoły? Czy będzie to za zgodą ofiarodawców?
2. Jak wyglądać będzie przyszłość biblioteki obecnie podlegającej seminarium?
3. Co stanie się z Centrum Liturgicznym, którego dochody przeznaczane były dla seminarium. Czy po śmierci ks. Flisa będzie zatrudniamy ks. polskiego pochodzenia? Polonia potrzebuje swoich duszpasterzy.
4. Jaka jest przyszłość kaplicy seminaryjnej i kościoła? Nie podlegają diecezji, nie mają parafian, duchownych coraz mniej i wygląda na to, że może ich w ogóle nie być na kampusie OLS.
5. Jakie są plany dla zamykanych budynków: seminarium, akademika przy seminarium, biblioteki, obydwóch kaplic. Trzeźwo myślący obawiają się sprzedaży części gruntów OLS zakupionych za polonijne pieniądze.
6. Czy OLS straci religijny charakter? Kiedyś, rektor (zawsze ksiądz) był szefem całego ośrodka, a od czasu utworzenia OLS – kanclerz. Czy, gdy zabraknie seminarium, ośrodek stanie się świecki?
7. Jaka jest przyszłość duszpasterstwa polonijnego w Orchard Lake? Przyszłość archiwum i innych instytucji polonijnych o których istnienie zabiegali księża z Seminarium? Trudno jest uwierzyć, aby komukolwiek z Rady Regentów zależało na utrzymaniu polskich instytucji z chwilą, gdy zabraknie seminarium i pieniędzy z Fundacji Wikery utrzymujących istnienie Misji Polskiej a pośrednio OLS.
Czas najwyższy zorganizować spotkanie Polonii z przedstawicielami z Rady Regentów, Trustees i Rady Zarządzającej Misją Polską, na którym osoby zainteresowane mogłyby otrzymać odpowiedzi na nurtujące je pytania związane z seminarium i przyszłością OLS. Przewodniczący Rady Regentów, p. Gross udzielił wywiadów na temat seminarium prasie amerykańskiej, a może znalazłby trochę wolnego czasu dla Polonii i prasy polonijnej. Nie musimy nikomu przypominać, że OLS jest korporacją niedochodową, która zobowiązana jest prawnie do pewnej otwartości i jej księgi finansowe, plany i zamierzenia nie mogą być zagadką dla podatnika amerykańskiego.
Jolanta Hałaczkiewicz
These are excellent observations and questions. There has to be a meeting of the regents with Polonia like an open Town Hall style meeting with question and answer period. Polonia cannot afford to take this decision lying down!
Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus,
Sacred Heart Major Seminary ordained 3 priests for the Archdiocese of Detroit in May of this year..
Ages 32, 55, and 60. Does this answer a few questions? How many of us have someone in our rodzina aspiring to be a nun or priest?
Na wieki wiekow, Amen.