Skip to main content
Z kroniki harcerskiej
Dużo już było napisane o uroczystościach upamiętnienia Hallerczyków 17. czerwca, ale dla młodych harcerek, było to częścią historii w której uczestniczyły i niewiadomo czy taka okazja znowu będzie.  Jako Polki, mamy polskie korzenie, trzeba pamiętać skąd pochodzimy i jakie jesteśmy dzięki temu.
Otóż relacje kilku naszych uczestniczek:
17go czerwca 2023r. miałam zaszczyt uczestniczyć w uroczystości poświęcenia pomnika i nagrobków Zapomnianych Ochotników Błękitnej Armii Polskiej pod dowództwem Gen. Józefa Hallera.   Była to bardzo wzruszająca uroczystość i cieszę się że moja córka,  jako harcerka, była częścią tego pięknego wydarzenia.
– P. Bożena Walczak
Bardzo cieszymy się, że mogłyśmy brać udział w uroczystości poświęcenie nagrobków… było bardzo interesujące przeżycie! Czułyśmy wielki honor i zaszczyt, że brałyśmy udział w upamiętnieniu tych, którzy walczyli. Byłyśmy pod wrażeniem jak cała uroczystość była zorganizowana i jesteśmy dumne, że mogłyśmy być zaangażowane jako harcerki!  🙂🇵🇱⚜️
– Zosia Walczak, Ochot.  i Oliwia Środek, Ochot.
Pomimo że mieszkamy daleko od Ojczyzny,  zawsze pamiętajmy skąd pochodzimy. Tego dowiedli żołnierze Błękitnej Armii, którzy walczyli o niepodległość Polski.  Uczmy nasze dzieci historii i wspierajmy naszą Polonię w Michigan!  – P. Bożena Walczak
Wieczorem, na bankiecie, też była ładna reprezentacja obydwu hufców, Zarządu Obwodu i KPH.  W niedzielę na Mszy Św. była reprezentacja ze sztandarami.
W imieniu własnym i druhny hufcowej, dhnie Ani Bańkowskiej, bardzo dziękuję wszystkim harcerkom i instruktorkom za przybycie na taką ważną uroczystość!!
Czuwaj! Teresa Wiącek, hm.
20. maja miał miejsce “Polski Wieczór”  na meczu DCFC  w Hamtramck.  Oto relacja jednej wędrowniczek:
Po przybyciu na ‘Polską noc’, byłam zaskoczona  że tam było tysięcy ludzi. Było na Keyworth Stadium mnóstwo polskich tancerzy w pięknych strojach, a także wiele tradycyjnych polskich potraw i ubrań na sprzedaż. Podczas przerwy, wyszliśmy z Polską flagą na boisko i zaśpiewaliśmy hymn narodowy.  Zostaliśmy na boisku aż grupy taneczne skończyli swoje tańce.  Po zakończeniu zeszliśmy z boiska, a DCFC kontynuował swój mecz. Zachód słońca był wspaniały,  a trybuny były pełne.  Ogólnie było to super zabawne wydarzenie,  które wyrwało mnie z mojej strefy komfortu z powodu dużej, niespodziewanej liczby ludzi. Mam nadzieję że będę mogła brać udział w tym wydarzeniu w przyszłym roku!
CZUWAJ!   Isabella Lebert, St. Ochot.
W poniedziałek,  5. czerwca grupa wędrowniczek (i dh. Tomek Cybart) wybrała się na wycieczkę rowerową z dhną Anią Wolską. Dh. Ania bardzo dużo jeździ więc wie co robi!
Był piękny wieczór…. cieszymy się że udało nam zebrać się razem i wybrać się na przejażdżkę rowerową. Dhna Ania pokazała nam podstawowe elementy przed jazdem, co było super, bo kilka z nas dawno nie była na rowerach.
Bardzo lubiłyśmy naszą jazdę po Orchard Trail….było wiele ciekawych rzeczy po drodze…. miałyśmy świetny czas rozmawiając z koleżankami i w tym samym czasie ćwiczyć!   Też nauczyłyśmy się o przygotowaniu się na jazdę rowerem i o bezpieczeństwu na drodze. Razem przejechałyśmy 10.5 mil!
Dziękujemy Dh. Ani i nie możemy doczekać się do następnej dłuższej jazdy!
CZUWAJ!   Dhny Ewa Lebert i Teresa Wiącek, wędrowniczki Isabella Lebert, Maya Foryś, Dominika Cybart, i Emilka Karpińska.

Leave a Reply