Skip to main content

 

CHICAGO, In. wł. – Paul Juda otrzymal nagrode dla najlepszego gimnastyka akademickiego w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku – tzw. Nissen Emery Award. 22 letni gimnastyk, pochodzacy z Deerfield, Illinois, jest medalistą Stanów Zjednoczonych w gimnastyce sportowej i członkiem kadry narodowej USA. Paul Juda jest gimnastykiem zespołu Wolverine z Uniwersytetu Michigan. To jeden z najlepszych akademickich zespołów gimnastyki męskiej w USA.

Paul zdobył ten tytuł pomimo, iż w tym sezonie nabawił się kontuzji.  To prestiżowe osiągniecie jest dla niego niezwykle ważnym sukcesem jako gimnastyka i jako kapitana drużyny gimnastyków na Uniwersytecie Michigan.

Paul ma na swoim koncie wiele tytułów NCAA i Wielkiej Dziesiątki w 2022 roku, a także tytuł NCAA w 2022 wraz z sześcioma wyróżnieniami All-America na mistrzostwach Ameryki w zeszłym sezonie. Może się również poszczycić mistrzostwami najlepszych zespołów akademickich Big Ten na drążku w 2022 roku. Otrzymał tytuł najlepszego gimnastyka na mistrzostwach najlepszych 10. zespołów akademickich w USA.

Ustanowiona w 1966 roku nagroda Nissen-Emery jest najwyższym odznaczeniem gimnastyki uniwersyteckiej w USA i jest finansowana z funduszu ustanowionego przez dr Roberta W. Emery’ego, zwycięzcę z 1969 roku. Nagroda Nissen-Emery jest przyznawana gimnastykowi z wyższej uczelni, który nie tylko ma na koncie wybitne osiągnięcia podczas swojej kariery w college’u, ale także sportowcowi, który wykazał się wybitnymi osiągnięciami sportowymi, dobrą postawą sportową, kieruje się zasadami fair play.

Trenerzy gimnastyki uniwersyteckiej, studenci-sportowcy i akredytowani sędziowie gimnastyki uniwersyteckiej w całym kraju są co roku proszeni o zgłaszanie nominacji do nagrody. Gimnastycy, którzy otrzymają największą liczbę nominacji, są następnie umieszczani na ostatecznej karcie do głosowania, na którą głosują ci sami trenerzy, sportowcyw i sędziowie.

Sztab trenerski Wolverines, składający się z Yuan Xiao, Jordana Gaarenstrooma i Juha Tanskanena, został wybrany trenerem roku na Środkowym Zachodzie. Były trener Kurt Golder otrzymał status honorowego członka CGA.

Przypomnijmy Paul Juda zdobył w 2019 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach USA w ćwiczeniach na drążku. Paul studiuje równocześnie psychologię na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor. W tych roku kończy ostatni rok studiów.

W 2021 roku roku znalazł się na okładce magazynu poświeconego gimnastyce z członkami kadr USA: kobiecej i męskiej w gimnastyce sportowej.

Marzeniem Paula jest występ na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku i zdobycie na nich medalu dla reprezentacji USA.

Mialem przywilej rozmawiać z Paulem w czasie wywiadu radiowego, gdzie opowiadał o swoich osiągnięciach sportowych i akademickich.

Paul Juda jest członkiem kadry narodowej USA. Wiosną 2022 roku roku uczestniczył w zawodach sportowych obu Ameryk, gdzie zdobył srebrny medal.

Pytałem Paula w czasie wywiadu o początki jego kariery gimnastycznej. Powiedział, że był bardzo aktywnym chłopakiem, robił fikołki gdzie się tylko dało, w kuchni, w pokojach. Był bardzo aktywny. Znajomi podpowiedzieli jego rodzicom, że być może gimnastyka sportowa mogłaby mu pomóc wykorzystać jego aktywność i sprawność.

Ta wskazówka okazała się bardzo trafna. Rodzice znaleźli mu drużynę gimnastycznąw Buffalo Grove. Paul znalazł zamiłowanie w gimnastyce sportowej. W pełni zaangażował się w uprawianie gimnastyki sportowej. Uprawia gimnastykę od kilkunastu lat.

Paul mówi po polsku. Wychował się w rodzinie polskich imigrantów. Chodził także do polskich szkół sobotnich. Intensywne uprawianie sportu wielokrotnie wymagało dokonania wyboru pomiędzy polską szkołą a udziałem w zawodach sportowych. Paul dumny jest z polskości, mówi że „w jego żylach płynie polska krew”. Jest wdzięczny rodzicom za ciężką pracę, za wychowanie, za dowożenie go na zajęcia sportowe przez wiele lat.

Paul odnosi się z wielkim szacunkiem do Polonii. Jest wdzięczny rodzicom za ich wkład, za dowożenie go na treningi. Rozpoczynał karierę gimnastyczną w Buffalo Grove. Spotkałem się kilkakrotnie z jego ojcem Józefem, który jest bardzo dumny z osiągnięć syna.

Polsko-Słowianska Federalna Unia Kredytowa doceniła go i wybrała Paula jako wschodzącą gwiazdę sportu w grudniu 2021 roku.

 

Paul Juda, drugi od prawej strony.

Paul Juda był jednym z mówców na konferencji dla młodziezy polonijnej NEXT – Talks for Future Generations 2022, która odbyła się na Uniwersytecie Northwestern w Evanston, 1 października, 2022. Paul dzielił się  ze swoimi młodszymi kolegami w jaki sposób udaje mu się osiągać znakomite wyniki akademickie i sportowe. Mówił o potrzebie dyscypliny, ciężkiej pracy, treningach, dobrej organizacji, o pokonywaniu trudności. Jego rodzice siedzieli wtedy na widowni i z dumą przysłuchiwali się jego prezentacji.

Gratulujemy Paulowi osiągnięć sportowych i akademickich. Za tydzień Paul kończy psychologię na Uniwersytecie Michigan. Nagroda jest pięknym podsumowaniem jego 4. letniej kariery zawodniczej, studiów na tej uczelni.

Powodzenia w dalszej działalnosci sportowej i akademickiej.

Tekst @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcie @ Paul Juda, wykorzystano za zezwoleniem

(Od lewej do prawej): Juha Tanskanen (Asystent trenera), Yuan Xiao (Główny trener), Paul Juda, Jordan Gaarenstroom (Asystent trenera), Cameron Bock (asystent trenera i kolega z zespołu)

Tekst pierwotnie opublikowano na portalu Wiadomosci.com

Leave a Reply