Skip to main content
Polonia

68.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

By August 1, 2012November 12th, 2022No Comments4 min read

W dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2012 r. w Warszawie odbędą się uroczystości związane z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.  Do udziału w warszawskich obchodach rocznicowych została zaproszona Pani Halina Konwiak – sanitariuszka „Hala” – walcząca w Batalionie „Zaremba Piorun”.

Pani Halina Konwiak otrzymała z tej okazji listy od Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz od Jana Ołdakowskiego Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, z treścią których pragniemy podzielić się z Czytelnikami T.P.

Pani

Halina Konwiak

 

Warszawa była w tym roku jedną z aren wielkiego sportowego święta – Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Z tej okazji nasze miasto odwiedziły setki tysięcy turystów i kibiców, niektórzy z nich byli w Polsce po raz pierwszy w życiu.

Wspaniale zaprezentowała się Warszawa i jej mieszkańcy. Zewsząd płyną pochwały dotyczące organizacji imprezy i sportowych emocji, jakich dostarczyła gra na pięknym Stadionie Narodowym. Jednak to, co ujęło naszych gości najbardziej, to polski duch: nasza gościnność, serdeczność, chęć niesienia pomocy.

Przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej mogliśmy także pokazać historię naszego niezłomnego miasta. Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzali w tych dniach kibice, trenerzy, sędziowie, działacze związani z różnymi ekipami narodowymi.  Większość z nich po raz pierwszy zrozumiała trudną i bolesną historię Warszawy i Polski. Wzruszenie, podziw, niedowierzanie w tak okrutny bieg historii – takie emocje towarzyszyły wizytom w Muzeum. Jestem pewna, że dla wielu odwiedzających było to niezapomniane przeżycie, a szacunek dla powstańczego zrywu zostanie w ich sercach na zawsze.

Warszawscy Powstańcy! Żołnierze Podziemnej Polski Walczącej!  

Tę piękną historię zawdzięczamy Wam, którzy 69 lat temu, nie bacząc na własne życie stanęliście do walki z nieludzkim totalitaryzmem. Wasze zwycięstwo nie przyszło od razu, ale kiełkowało w sercach kolejnych pokoleń, dawało siłę do przetrwania.

Dzisiaj wolna Polska oddaje Wam hołd, za to co robiliście i kim byliście przez 63 dni. Za tę heroiczną walkę – cześć Wam i chwała!

Jako Prezydent miasta stołecznego Warszawy chciałabym serdecznie Państwa zaprosić do udziału w uroczystościach  68. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, do wspólnego uczczenia pamięci o wielkim zrywie narodowym i jego bohaterach. Szczególnie gorąco zapraszam do uczestnictwa w spotkaniach, koncertach i uroczystościach bohaterów walki o wolność, która 68 lat temu pokazała Polsce i całemu światu, że pokolenie Kolumbów jest gotowe ponieść ofiarę życia dla niepodległości i honoru.

                                                             Z poważaniem

                                                        Hanna Gronkiewicz-Waltz

                                                   Prezydent Miasta stołecznego Warszawy

 

Z kolei Jan Ołdakowski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego pisze między innymi:    W tym roku mija 68. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie jest to wyjątkowy czas niepowtarzalnych spotkań upamiętniających to wydarzenie oraz bohaterów tych dni. Jak co roku, obchody rocznicowe obfitują w liczne i różnorodne uroczystości, tak by hołd Powstańcom mogli złożyć wszyscy, którym bliska jest tradycja Polskiego Państwa Podziemnego. Z radością informuję, że Muzeum Powstania Warszawskiego cieszy się niesłabnącą popularnością, również wśród gości z zagranicy. Rok 2011 był kolejnym rokiem, w którym łączna frekwencja przekroczyła pół miliona osób.

Z dumą pokazywaliśmy naszą wciąż wzbogacaną ekspozycję oraz jej najnowszy eksponat – transport ładunku wybuchowego Goliat model 303. Dla wielu zwiedzających wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego to często jedyna okazja, by dowiedzieć się o powstańczym poświęceniu i bohaterstwie, o polskim dążeniu do wolności i sprzeciwie wobec totalitaryzmów.

Do korespondencji został załączony program uroczystości.

Obchody 68. Rocznicy rozpoczną się od spotkania Powstańców z Prezydentem Rzeczypospolitej Bronisławem Komorowskim i Prezydentem Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz, w dniu 30 lipca. W następnym dniu Powstańcy wezmą udział w polowej mszy św. przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich; wieczorem odbędzie się uroczysty Apel Pamięci, a następnie spektakl: „1944 – Miasto – 2012”. Jest to multimedialne widowisko będące wzruszającą podróżą w czasie, pokazujące niezłomną, walczącą Warszawę w roku 1944 i tę dzisiejszą – rozwijającą się, tętniącą życiem metropolię. W koncercie wystąpią artyści teatrów warszawskich oraz gościnnie Tomasz Stańko.

Kolejny dzień rozpocznie honorowa zmiana posterunku przy Grobie Nieznanego Żołnierza, składanie wieńców oraz uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Godz. 17.00 – godzina „W”- Oddanie Hołdu Powstańcom, pomnik Gloria Victis Cmentarz Wojskowy na Powązkach, uroczystości przy pomniku „Polegli-Niepokonani 1939-1945” oraz modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. W środę 1 sierpnia na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone Ognisko Pamięci. W niedzielę 5 sierpnia, uroczystości rocznicowe zakończy oddanie hołdu ludności cywilnej poległej w Powstaniu, będzie to przy Pomniku Pamięci 50.tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego 1944.

Serdecznie dziękuję Pani Halinie Konwiak za udostępnienie powyższych materiałów.

Z należytym szacunkiem pozdrawiamy wszystkich członków Koła Byłych Żołnierzy AK na stan Michigan.

Alicja Karlic

Na zdjęciu Żołnierze AK

źródło: Wikipedia

 

 

 

                  

 

Leave a Reply