Skip to main content
Faith

Słowa ks. bp Stanisława Stefanka skierowane do Polonii

By April 15, 2014November 12th, 2022No Comments4 min read

470413560_640
Z radością i dumą dzielimy się informacją, że redakcja Tygodnika Polskiego gościła ks. Biskupa Stanisława Stefanka – biskupa seniora diecezji łomżyńskiej.
Na wstępie pragnę podziękować Szanownemu Gościowi   za przyjęcie zaproszenia, rozmowę i słowa skierowane do nas wszystkich z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Podczas spotkania w naszym studio, Ks. Biskup wyraził pragnienie dotarcia z Wielkanocnym przesłaniem do każdego z naszych Czytelników, do każdego domu…
Jest to możliwe, bowiem rozmowa została utrwalona na taśmie; zapraszamy więc do wspólnego przeżycia tej wizyty na stronę internetową: www.polishweekly.com  (zakładka: video)

Tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego to głęboka sprawa dla teologów, a równocześnie niezwykle serdeczne przeżycie dla   każdej rodziny i  dla każdego, kto przyjął  chrzest  święty, a to, dlatego że przechodzimy okres Wielkiego Postu i szczegółowych opisów Męki Pańskiej. I wcale nie trzeba oglądać filmu Gibsona, wystarczy dobrze przeczytać czterech Ewangelistów by móc się zorientować, jaką drogę przekazu miłości zostawił nam Jezus Chrystus zapraszając nas na  tę drogę…

To nie jest tylko Jego życiorys, to jest nasz program. Radość Wielkanocnego Poranka jest   niezwykle prosto umotywowana – Bóg rządzi światem, Bóg ma ostatnie słowo. Spisek przeciwko Panu Jezusowi i przeprowadzenie procesu sądowego było niezwykle idealnie przygotowane, wydawało się, że jest ostatecznie zakończone  triumfem, to znaczy postawieniem pieczęci i postawieniem straży przy grobie Tego, który zmarł. Okazuje się, że Pan Bóg doskonale poradził sobie z tą całą doskonałością zła. Często my sami  tracimy perspektywę dobra.

Pewność zwycięstwa jest komfortem, jest luksusem – to   prowadzi nas bezpośrednio do osobY błogosławionego Jana Pawła II i procesu kanonizacji, który odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia  Bożego, 27 kwietnia.     Na zakończenie  mszy w  Wielką   Niedzielę 27 marca 2005 roku papież Jan Paweł II pojawił się w oknie swojego apartamentu w Watykanie i udzielił wiernym milczącego błogosławieństwa “Urbi et Orbi”:
“Chlebie życia wiecznego, nasyć człowieka głodnego prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju” – napisał  Jan Paweł II.
Modlił się:
“Zostań z nami, Żywe Słowo Ojca, naucz nas słów i czynów pokoju: pokoju dla ziemi uświęconej Twoją krwią i przesiąkniętej krwią tylu niewinnych ofiar; pokoju dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie nadal przelewa się tyle krwi; pokoju dla całej ludzkości, której wciąż grozi niebezpieczeństwo bratobójczych wojen”.
Papież wezwał wiernych, by okazali wielkoduszną solidarność z ludźmi, którzy cierpią i umierają z nędzy, głodu oraz z powodu śmiertelnych epidemii i padają ofiarą straszliwych klęsk naturalnych. “Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie, także i my, ludzie trzeciego tysiąclecia! Zostań z nami teraz i po wszystkie czasy. Spraw, by materialny postęp ludów nigdy nie usunął w cień wartości duchowych, które są duszą ich cywilizacji” – napisał Jan Paweł II.
Swoje orędzie wielkanocne zakończył słowami:

“W Ciebie wierzymy, w   Tobie pokładamy nadzieję, bo Ty jeden masz słowa życia wiecznego”.
Jan Paweł II był niezwykle cierpliwy, był    zawsze  optymistą, miał  w sobie pokój, ponieważ opierał się na umiłowanej przez Niego filozofii  osoby.
Każdy człowiek ma prywatną godność autonomicznej osoby. Każdy grzesznik, każdy człowiek niesie sobą  nietykalność osoby.
Będąc człowiekiem cierpiącym w ostatniej fazie życia, JPII powiedział nam, że powinniśmy wyjść  na przeciw trzeciego tysiąclecia. Po pierwsze – jako ludzie Zmartwychwstania;
po drugie – powinniśmy zauważać, iż nagromadzono bardzo dużo nowoczesnych   technik odbierania człowiekowi wiary, to znaczy pewności siebie i pokoju.
Filozofia niepokoju jest dzisiaj produkowana, a my jesteśmy wciągani w najrozmaitsze mechanizmy odbierania człowiekowi  uśmiechu.
I po trzecie –  człowiek, który  jest z duchem technikii    postępu, nie może odwracać się plecami do postępu. Postęp   techniczny nie jest wrogiem człowieka,  ale nie może zagłuszyć potrzeb duchowych człowieka, narodów.                        

„Błogosławiony JPII pragnął zaprosić Zmartwychwstałego Chrystusa do serca człowieka, aby postęp techniki nie zagłuszył duchowych potrzeb narodów i każdego człowieka. Jest to też moim życzeniem Wielkanocnym skierowanym do Polonii” – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek.

– Wesołych Świąt, Alleluja!

 

Na podstawie rozmowy   z ks. bp  Stanisławem Stefankiem opracowała Alicja Karlic

Leave a Reply