Skip to main content

Ostatnie kilka tygodni w Białowieży były pełne emocji i bardzo pracowite.  Wszyscy z zainteresowaniem wyczekiwaliśmy kolejnych zdjęć i relacji z harcerskiej stanicy. Wygrana w konkursie organizawanym przez MSZ – „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023” umożliwiła nam wyremontowanie kuchni na poziomie spełniającym wymagania  powiatowego departamentu zdrowia oraz spełniające standardy stanowe. Prace w kuchni rozpoczęły się na początku lutego rozbiórką starej kuchni i przygotowaniem pomieszczenia do remontu. Podłoga, sufity, ściany, instalacja kanalizacyjna, elektryczna… wszystko to wymagało wymiany i naprawy. Z tygodnia na tydzień postępy były coraz to bardziej widoczne, a koniec remontu jest już coraz bliżej.  W maju zainstalowano okap ze stali nierdzewnej nad piecem i osłonę przeciwbryzgową. Ściana pomiędzy kuchnia i jadalnia została zrekonstruowana przy użyciu 1/2 calowej płyty gipsowej kartonowej i sosnowej boazerii. W kuchni zamontowano nowe drzwi i większe okno. Kuchnia ma również nowe oświetlenie sufitowe. Od zachodniej strony budynku zamontowano „zmywarkę” zewnętrzną – podprowadzono przyłącze ciepłej i zimnej wody.  Obok kuchni, pod daszkiem stanicy, zamontowano fontannę do wody butelkowej. Wszystko to by ułatwić naszym harcerskim dzieciom dostęp do wody.

20-21 maja odbył sie biwak hufca męskiego. Wówczas co niektórzy mieli okazje na mały „sneak peek”na kuchnie. Kilka dni później, 24 maja, kuchnia była gotowa na montowanie urządzeń kuchennych. Wkrótce potem zamontowano blaty ze stali nierdzewnej, zlewozmywaki, zmywarkę podblatową wraz z 6-palnikową kuchenką i piecem konwekcyjnym. Podłączono linię gazową do obu pieców oraz linie kanalizacyjne do czterech zlewozmywaków i zmywarki. Kuchnia z dnia na dzień nabiera wyglądu kuchni. 

Poza pracami w kuchni, wiele dzieje się w innych częściach budynku. Zostały  wymalowane oba korytarze jak również wysprzątany cały budynek. Dookoła stanicy, na polanach i przy ognisku wiele sie zmieniło. Firma Tree Service of Troy wyczyściła teren z krzewów, martwych drzew i zarośli. Dziękujemy im za pomoc również w oczyszczeniu terenu Polany. 

W weekend 23-25 czerwca rodziny z Koła Przyjaciół Harcerstwa przyjechały przygotować i przetestować kuchnię.  Rodzice zostali również przeszkoleni jak używać i dbać o urządzenia kuchenne. Zrobiona została lista zakupów potrzebnych rzeczy i w najbliższym czasie wszystko będzie gotowe.  Rodzice skosili również trawę, rozsypali trociny na ścieżkach  i wokół placu zabaw, poobcinali wystające gałęzie, naprawili ławki, oczyścili schron koło ogniska, wysprzątali magazyny i wiele innych drobnych rzeczy.  Pan Krzysztof Rędziniak, właścicielowi firmy Red Baron Enterprises, przywiózł i wypożyczył kosiarki, taczki, gater cart i pomógł w pracach  wokół stanicy. Bardzo ułatwiło i przyspieszyło to sprzątanie terenu – dziękujemy!

Dzieci również miały sporo zajęcia: wyczyściły teren cegiełek koło figurki Matki Boskiej, pozamiatały pod daszkiem, pozbierały połamane gałązki i na wózkach pozwoziły do ogniska. Była to mała ale bardzo zgrana i pracowita grupa. Akcja letnia  już za 2 tygodnie. Oba Hufce: Ziemia Rodzinna i Kresy, zuchy harcerze i wędrownicy, wraz z kadra instruktorską (w sumie ok 100 osób)  spędzą tam niezapomniane 2 tygodnie. Będzie to prawdziwy test dla kuchni. 

 Dziękujemy MSZ za współpracę, wsparcie i hojną donację.  

Edyta Malysa

Sekretarz  – Zwiazek Harcertswa Polskiego,  Obwód na Stan Michigan

 

„Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP”

Leave a Reply