Skip to main content

Przeglądając kalendarz z zapiskami z majowych rocznic i wydarzeń, pomyślałam, że niewiele uwagi poświęciłam 79.tej rocznicy bitwy o Monte Cassino, ale można to „nadrobić” w przyszłym roku, w okrągłą 80.rocznicę. Może połączyć z jakimś szczególnym uhonorowaniem pamięci  byłych żołnierzy  2 Korpusu Polskiego?

Do niedawna spotykaliśmy się z nimi… Byli bardzo aktywni społecznie, byli liderami uroczystości patriotycznych, członkami organizacji polonijnych, pielęgnowali historięi honor polskiego munduru.  Może ktoś pamięta kp. Emila Kornackiego – bohatera, rannego podczas bitwy na Monte Cassino, dzielącego się własnymi przeżyciami frontowymi; na wieczną wartę wrócił do Polski, spoczywa na cmentarzu w Stalowej Woli. Amoże ktoś pamięta ppł.Bohdana Grodzkiego, który o bitwie opowiadał z pozycji artylerzysty, a swoje przeżycia opisał w książce „Wojna i miłość”.

Po prostu przyszły mi na myśl te dwa nazwiska,  jako przykład.

Odłóżmy ten temat na później, a na ten czas podzielę się propozcją, zaczerpniętą ze stron Wojskowego Instytutu Wojskowego, na wakacyjną przygodę. Jeśli ktoś planuje podróż do Włoch, to warto wziąć pod uwagę historyczne miejsce, szczególnie ważne dla Polaków.

Wojskowy Instytut Wydawniczy zachęca do odbycia wycieczki szlakiem bojowym 2 Korpusu Polskiego,  którzy w maju 1944 roku zdobyli słynne wzgórze i otworzyli wojskom alianckim drogę na Rzym.

 Jest to 12-kilometrowa trasa, z oznaczonymi najważniejszymi miejscami związanymi z bitwą, opisanymi po polsku, włosku i angielsku.

Dla kogo jest ten szlak i co trzeba wiedzieć, zanim wybierzemy się w trasę? Przewodnicy odpowiadają:

– Najstarszym uczestnikiem pierwszego trekkingu był 80-latek. Mamy jednak świadomość, że szlak nie jest dla każdego, a do wyprawy należy się przygotować. Słońce Italii potrafi być zdradliwe, a ścieżka wije się na zboczach góry, więc na pewno należy zabrać ze sobą dobre buty i dużo wody.

Ale gwarantują, że trud zostanie nagrodzony. Panoramy roztaczające się z trasy czy widok na polski cmentarz i klasztor są niezapomniane.

Jest też propozycja dla wszystkich tych, którzy nie mogą pojechać do Włoch i wybrać się na szczyt Monte Cassino. To wirtualny spacer zboczami słynnego wzgórza oraz ciekawe opowieści …

Gorąco polecam tę wirtualną przygodę, a wszystko  znajduje się na stronach Wojskowego Instytutu Wydawniczego (wiw.com.pl>montecassino)

 

 

ak

Leave a Reply