Skip to main content

May be an image of 8 people

W niedzielę, 13 sierpnia 2023 r. w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Orchard Lake, MI odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystość tradycyjnie już rozpoczęła się Mszą świętą w języku polskim poprowadzoną przez ks. dr. Bernarda Witka, Dyrektora Polsko-Amerykańskiego Centrum Liturgicznego w Orchard Lake, przy śpiewie chóru „Filaretów.” W swojej dwujęzycznej homilii Celebrans nawiązał do słów Ewangelii Mateusza przewidzianych do czytania liturgicznego na tę niedzielę, szczególnie koncentrując się na głębi znaczenia greckich (czyli oryginalnych) słów: σωζω (zbawić; ratować) oraz ολιγοπιστος (być małej wiary). I chociaż w samej homilii Ksiądz Dyrektor nie nawiązał bezpośrednio do celebrowanego święta narodowego, to na pewno aspekt tych dwóch słów był dosłowną wykładnią bohaterskich czynów żołnierzy polskich na przestrzeni dziejów naszej Ojczyzny.

May be an image of 3 people

Przy tak ważnej uroczystości trudno byłoby wyobrazić sobie brak tak ważnych patriotycznych elementów jak obecność pocztów sztandarowych, przedstawicieli delegacji polonijnych, weteranów czy harcerzy. Tak! Zgromadzona w tym dniu i w tym specjalnym miejscu Polonia detroicka nie zawiodła się i miała możliwość celebrowania tej uroczystości w pełnym splendorze. Szczególnie obecność harcerzy zawsze napawa dumą i nadzieją, że patriotyczne wartości będą podtrzymywane i przekazywane następnym pokoleniom polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych.

May be an image of 10 people and the Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception

Zaraz po Mszy świętej, jeszcze w Kaplicy, mieliśmy okazję usłyszeć zarys historyczny dotyczący daty święta Wojska Polskiego, z którym dość szczegółowo zaznajomił wszystkich pan Jerzy Różalski, przedstawiciel weteranów. On to również na sam koniec uroczystości odczytał specjalny Apel Poległych, którym zgromadzeni mieli okazję uczcić pamięć polskich żołnierzy walczącym i poległym w ostatnim stuleciu polskiej historii. Taka lekcja historii na pewno pozwoliła na pogłębienie refleksji nad naszym dzisiejszym patriotyzmem i miłością do naszej Ojczyzny. Refleksji tej także dopomogły słowa recytowanego autorskiego wiersza pani Janiny Stanton (zob. poniżej) oraz kilka patriotycznych pieśni odśpiewanych przez chór „Filaretów.”

May be an image of 3 people and the Basilica of the National Shrine of the Immaculate Conception

Po uroczystości procesja pocztów sztandarowych, przedstawicieli Polonii i organizacji polonijnych oraz harcerzy udała się pod pomnik gen. Józefa Hallera przed Galerią Zakładów Naukowych w Orchard Lake, by oddać symboliczny hołd polskim żołnierzom walczącym o wolność Polski. Symbol ten był tym bardziej znaczący, gdyż złożony w tym dniu hołd przypadał dokładnie w 150 rocznicę urodzin Naczelnego Dowódcy „Błękitnej Armii”, tak mocno wpisanej m.in. w dzieje detroickiej Polonii.  Następnie, wszyscy zgromadzeni mieli sposobność skorzystać z gościnności tutejszej stołówki dzieląc się przyjacielskim spotkaniem z tutejszą Polonią przy polskim obiedzie.

May be an image of 11 people and text

Żołnierz Polski na światowych szlakach

Autor – Janina Stanton

Polski żołnierz kroczył ochoczo, z powagą

Na polach bitwy, szedł po śmierć, z odwagą

Walczył tam za wolność, nie swoją lecz innych:

Starców, matek, i dzieci niewinnych.

Z dala od Ojczyzny, pod gołym niebem, przy skale,

Zraniony Polski żołnierz czołgał się w upale:

Wśród gór, szczytów, na ścieżce, zostawiał swe ślady.

Przesiąknięte krwią przelaną, krwią Polskiej brygady.

Na dalekim wschodzie, tam, na skwarze słońca

Polski żołnierz walczył, odważnie, do końca.

Na straży pokoju oddawał swe życie.

Wzrok swój w niebo wlepił, duch uchodził skrycie.

Nie jedna matka modły w niebo słała

Kiedy syna z bólem serca na progu żegnała.

Rychłego powrotu syna co dzień wyglądała,

Lecz na Polskiej Ojców ziemi w trumnie go witała.

Biły dzwony, trąby grały na mogile jego.

W łez strumieniu Matka Polka żegnała syna swego.

Śpij spokojnie mój syneczku w tym głębokim grobie.

Niech się Polska nasza droga czasem przyśni tobie.

Janina Stanton, z domu Barecka

Mietek Oniskiewicz

Leave a Reply