Skip to main content
Unikatowe elementy architektury królewskiej rezydencji z XVII w. znalazły się w depozycie Muzeum Historii Polski. Do uroczystego przekazania zabytków doszło 12 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski przekazał na ręce dyrektora Muzeum Historii Polski, Roberta Kostro zabytki odnalezione w zeszłym roku w wodach Wisły. Znajdują się wśród nich trzy marmurowe fragmenty dolnej partii okładzin ściennych z lamperii pałacowego wnętrza. Kolejnym cennym artefaktem jest ceramiczny fragment kafla z wyobrażeniem syreny.
Te wyjątkowe przedmioty odkryto w miejscu, w którym w 1656 r. zatopione zostały statki szwedzkie wywożące zrabowane bogactwa ówczesnej Warszawy. Przewożone do Gdańska, a następnie do Szwecji dzieła sztuki, zawierały m.in. elementy architektoniczne pochodzące z wystroju wnętrza warszawskiego pałacu królewskiego Villa Regia. Wzniesiono go w latach 1637–1641 dla króla Władysława IV, w stylu wczesnobarokowym. Projektantem pałacu był rzymski architekt Giovanni Battista Gisleni (1600–1672).
 Choć budowlę zniszczono w czasie potopu szwedzkiego, fragmenty kamieniarki odkryte w Wiśle w ostatnich latach pozwalają na rekonstrukcję jego dawnego wyglądu. Miejscem, w którym zwiedzający będą mogli podziwiać tę budowlę, będzie przyszła wystawa stała Muzeum Historii Polski. Fasada pałacu będzie jej elementem, ilustrując zniszczenia, których doświadczyła Rzeczpospolita w XVII w.
Potop szwedzki z lat 1655–1660 przyniósł Rzeczypospolitej ogromne zniszczenia. Wojska szwedzkie, które opanowały znaczną część kraju, rabowały praktycznie wszystko: począwszy od biżuterii i dzieł sztuki, aż po futryny okienne czy fragmenty kamieniarki, które po wywiezieniu do Szwecji były wmontowywane w lokalne budynki. Znaleziska przekazane do Muzeum Historii Polski pochodzą ze statku, który nigdy nie dopłynął do Skandynawii – utonął w Wiśle nieopodal dzisiejszej warszawskiej Cytadeli.
Właśnie w tym miejscu trwa budowa nowej siedziby Muzeum Historii Polski. Uroczysta inauguracja budynku planowana jest na koniec września 2023 r.
Źródło: Muzeum Historii Polski

Leave a Reply