Skip to main content

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Rada Ministrów przyjęła go na posiedzeniu 30 maja.

Projekt przewiduje między innymi stworzenie instytucji kultury, które zajmą się ochroną, zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów, które znalazły się poza granicami Polski . Zgodnie z projektem, rząd będzie przeznaczał 30 milionów złotych rocznie na ochronę i konserwację zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii , a w przyszłości także zbiorów w innych krajach.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy między innymi, że utworzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego instytucje będą mogły realizować zadania przy pomocy jednostek, które mają siedzibę i prowadzą działalność kulturalną poza granicami kraju. Mają one zajmować się także działalnością edukacyjną i promocją kultury polskiej.

W zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu znajdują się między innymi rękopisy Adama Mickiewicza, cenne pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem czy pierwsze wydania „O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika. Muzeum Polskie w Rapperswilu jest w posiadaniu obrazów między innymi Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta czy Leona Wyczółkowskiego. Znajduje się tam także bogata kolekcja starodruków oraz archiwum, które dokumentuje polską obecność w Szwajcarii i historię polskiej emigracji.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej skierowano do zaopiniowania do sejmowego Biura Legislacyjnego.

źródło: IAR

Leave a Reply