Skip to main content
The Week in Pictures

Antoni Walawender gościem szkoły Adama Mickiewicza

By November 21, 2022No Comments2 min read
Fotorelacja ze spotkania uczniów polskiej szkoły w Sterling Hts.,MI z prof. Antonim Walawendrem, który ponad 50 lat temu założył szkołę Adama Mickiewicza.
Dyrektorka szkoły Jolanta Gmurowska zaprosiła pana Antoniego Walawendra na spotkanie z uczniami.
Pan Antoni opowiadał uczniom o trudnych losach w czasie II Wojny Światowej, gdy wraz z rodziną w bydlęcych wagonach został, jako 10 letni chłopiec, wywieziony przez Sowietów na Syberię. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wspomnień prof. Walawendra. Dzielił się z nimi trudami swojej dziecięcej tułaczki, głodu, choroby …
Opowiadał jak samotnie wędrował żebrząc o żywność, o spotkaniu z wilkiem, oraz o tym jak z grupą polskich dzieci trafił do Indii, gdzie przygotowano im nowy dom, gdzie mógł zjeść ciepły posiłek, miał opiekę lekarską, mógł uczyć się i bawić z rówieśnikami, a wszystko to za sprawą indyjskiego arystokraty, Nawanagaru Jam Saheb Digvijay Sinhji. Maharadża zainteresował się losem polskich dzieci i nakazał zbudowanie specjalnego obozu, w którym zamieszkał Antoni Walawender wraz z innymi polskimi sierotami.
W 1946 roku obóz w Balachadi został zlikwidowany, a młodzi podopieczni ks. Franciszka Pluty wyjechali w świat. Wielu z nich wybrało emigrację. Pan Antoni Walawender wraz z grupą polskich chłopców trafił do Orchard Lake, gdzie ukończył średnią szkołę. Po ukończeniu studiów był nauczycielem Historii oraz Języka Polskiego.

Leave a Reply