Skip to main content
ArchivesFaithPolonia

35 lat parafii Matki Bożej Częstochowskiej

By May 24, 2015November 12th, 2022No Comments3 min read

Pamiętam, gdy kilkanaście lat temu po raz pierwszy, wraz z rodziną, szukaliśmy polskiego kościoła, o którym znajomy nam powiedział: gdzieś w Sterling Heights na 18 Mili.
Jadąc po 18 Mili zobaczyłam najpierw wieże kościoła, a dopiero później napis: kościół Matki Bożej Częstochowskiej. We Wrocławiu również należeliśmy do kościoła pod wezwaniem Matki Bożej z Jasnej Góry, pomyślałam, to dobry znak, chcę zapisać się do tej parafii, choć wiedziałam, że do kościoła będziemy musieli dojeżdżać 45 min.
Polonijny kościół w Sterling Heights przywiódł na myśl biblijny korab, co oznacza „poświęcony Bogu” – to tylko utwierdziło naszą decyzję.
W niedzielę 19 kwietnia „moja parafia” obchodziła 35 lat! Rada Duszpasterska podjęła decyzję o uroczystym świętowaniu tego Jubileuszu. Msza św. dziękczynna, a po Mszy wspólne spotkanie przy stole. Liturgii świętej przewodniczył ks. biskup Stanisław Stefanek, Chrystusowiec z Polski, który został zaproszony do parafii, by w sobotę 18 kwietnia udzielić w języku polskim Sakramentu Bierzmowania.
Niedzielna Msza św. zgromadziła parafian na wspólnej modlitwie, zauważyłam wielu, którzy zaczynali i budowali naszą świątynię. Byli też ci, którzy ich dzieło kontynuowali przez kolejne lata. Liturgia święta miała piękną, uroczystą oprawę (fotoreportaż z Mszy św. publikujemy na str. 14-15).
Po Mszy św. parafianie przenieśli się do sali Jana Pawła II. Wspólny obiad, program artystyczny, rozmowy, wspomnienia – nader przyjazna atmosfera.
Rolę gospodarzy pełnili: parafianka Bożena Dulemba i ks. Tomasz Ludwicki, wikary parafii. Wspomnieniami podzieli się: Maria Stochmal, Urszula Wojna, Andrzej Ordon i Maria Grot. Wystąpił parafialny folklorystyczny zespól „Dunajec”, młodzież i znani pianiści – Kazimierz Brzozowski wraz z małżonką Tomoko Mack, którzy dali wspaniały występ fortepianowy.
Do programu zaproszono: Paulinę Skwarek (skrzypce), Daniela Brzozowskiego (fortepian) i Venessę Kwiatkowską ( fortepian). Wszyscy byli świetni, to była wspaniała uczta duchowa.
Po obiedzie i części artystycznej chwila zabawy, z licytacją obiadu, który ma ugotować osobiście ksiądz proboszcz Sławek Murawka. Suma osiągnęła 550 dolarów.
Dodam jeszcze, że w celu uzyskania dodatkowych funduszy na cele parafii, po raz pierwszy miała miejsce cicha aukcja. Ofiarowano 14 koszy na rozgrywkę, sponsorami byli: Polish Market (3 kosze ze słodkimi smakołykami), Bożek Deli, Środek Bakery, American Polish Cultural Center, Active Rehab, Sunset Travel, dr Renata Olejnik, Polish Art. & Books, Jewelers – Mike Mync, Bliss Salon i Tygodnik Polski.

Z okazji Jubileuszu 35. lecia życzę, by Pan Bóg nie szczędził potrzebnych łask parafii a Matka Boża Częstochowska miała w opiece wszystkich parafian, księży i siostry zakonne posługujące w parafii na 18 Mili.
Krótką historię parafii (część pierwszą) opracowaną przez redaktora Tygodnika Polskiego i długoletnią parafiankę publikujemy na str. 17.
Alicja Karlic
IMG_4977

Leave a Reply