Przy słowach polskiego hymnu, wśród dużej grupy zebranych gości i przedstawicieli Polonii w sali gimnastycznej Orchard Lake Scools obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została zorganizowana przez Polską Misję we współpracy z miejscowym Oddziałem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Program uroczystości został dobrze przygotowany i przebiegał bardzo sprawnie.
Pani Anna Bańkowska prezeska KPA w Michigan przywitała zebranych oraz poprowadziła program. Mowę programową przygotował wice prezes KPA ds. polskich, pan Krzysztof Adamczyk. Poniżej publikujemy jego wystąpienie. Należy podkreślić, że duża grupa Harcerzy wzięła udział w uroczystościach 3 majowych.
Podczas akademii na 3 Maja Polonia świętowała nie tylko rocznicę uchwalenia Konstytucji, ale również brawami nagrodziła najlepszych uczniów ze szkół języka polskiego. Wyniki Konkursu Języka Polskiego, którego organizatorem jest pani Jolanta Gmurowska, publikowaliśmy w ubiegłym wydaniu naszego magazynu, obecnie przedstawiamy krótki reportaż zdjęciowy na str. 28.
Nagrody dla wyróżnionych uczniów przygotowali: Polska Unia Kredytowa PAC oraz Polska Misja, która na tę okazję sprowadziła z Polski bardzo ładnie wydane książki. Miłą niespodzianką było wręczenie nagrodzonym kopii gratulacyjnego listu od Konsul Generalnej z Chicago Pauliny Kapuścińskiej.
Program artystyczny z okazji 3 Maja zaprezentowały dzieci ze szkoły im. Ks. Józefa Dąbrowskiego, im. Adama Mickiewicza i im. Gen. Kazimierza Pułaskiego. Występy uświetnił krótki koncert pana Józefa Greenbauma, który na skrzypcach zagrał między innymi Poloneza Ogińskiego, miłym akcentem była recytacja pana Mariana Rogowskiego, prezesa Klubu Polonia w Windsor, który przedstawił piękny wiersz Mariana Hemara „Na święto 3 maja” (Marian Hemar to znany polski poeta urodzony we Lwowie. Barwna postać Polski międzywojennej, podczas wojny żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich).
Na uwagę zasługuje przygotowana przez Polską Misję wystawa IPN pod tytułem „Cum tacent, clamant” (łac. Milcząc, wołają). Wystawa jest fotoreporterskim zapisem, autor fotografii Piotr Życieński, dokumentował poszukiwania szczątków ofiar systemu komunistycznego, jakie prowadzone były przez IPN w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach w latach 2012 i 2013. Mówił o tym JJ Przewozniak z Polskiej Misji. Ekspozycja czynna będzie do końca maja, w bibliotece im. Kard. Adama Maidy w Orchard Lake.
Gorąco zachęcam do jej obejrzenia i zapraszam w imieniu Polskiej Misji.
Po zakończeniu akademii zgromadzeni uczestniczyli we Mszy św. w języku polskim, której celebrantem był ks. Ludwik Madej. Liturgię upiększył śpiewem chór „Filaretów”.
JJ Przewozniak przekazał informację o nagrodzie dla Polskiej Misji „Gloria Artis”, przyznanej przez rząd RP. Nagroda ta jest przyznawana za promocję polskiej kultury za granicą. Polska Misja otrzymała złoty medal. Oczekujemy na informacje o uroczystości wręczenia nagrody, o czym napiszemy w Tygodniu Polskim.
Gratulacje dla Polskiej Misji i Orchard Lake Schools. (ak)
Wystąpienie Wice Prezesa KPA ds. Polskich Krzysztofa Adamczyka
Co wspólnego mają te trzy wydarzenia: Konstytucja 3 Maja z 1791 roku, Katyń z
1940 roku, i katastrofa pod Smoleńskiem 5 lat temu.
Co je łączy?
Można powiedzieć, że wpisały się nie tylko do historii Polski, ale i świata, oraz były początkiem przyszłych zmian.
Chciałbym dziś zwrócić uwagę na wspólną i oczywistą cechę tych trzech pamiętnych w naszej historii wydarzeń.
Rosja carska, Rosja sowiecka i Rosja obecna bezpośrednio brały udział w naszej historii.
Te wydarzenia, Konstytucja 3-ego maja, Katyń i katastrofa pod Smoleńskiem są symbolami, które warto zrozumieć i zastanowić się nad ich znaczeniem.
Konstytucja 3-ego Maja jest symbolem wielkiego osiągniecia.
Tak o niej mówił Prezydent Lech Kaczyński:
“Konstytucja 3-ego Maja pozostaje dziełem wielkim. Była, bowiem uwieńczeniem naszej narodowej myśli – myśli polskiego oświecenia. Była dowodem wewnętrznej siły naszego narodu. Była dowodem na to, że w trudnej sytuacji znaleźli się tacy, którzy chcieli nasz kraj zmienić.”
Konstytucja 3 –ego Maja jest także symbolem niewykorzystanej szansy.
Polacy nie stwarzali wariantu rewolucyjnego jak to miało miejsce we Francji. Nie zakładali nowego państwa jak na przykład zrobili to Amerykanie na skolonizowanym kontynencie.
Wybrano oryginalną metodę dążąc do oświecenia, unowocześnienia i odrodzenia kraju.
Katyń jest symbolem ludobójstwa według definicji, że zniszczenie narodu zaczyna się od zagłady jego warstwy przywódczej. Mord Katyński to produkt politycznego systemu, w którym osobista wolność i wartość życia ludzkiego przestały istnieć.
Katyń jest też symbolem nieugiętego patriotyzmu zamordowanych rodaków. Co to znaczy?
Patriotyzm to nie tylko szacunek do rodzimej tradycji, własnej historii i dokonań przodków, ale cecha, która kształtuje poczucie więzi ze społecznością, do której należymy.
Katyń i teraz zmusza nas do zastanowienia się nad znaczeniem patriotyzmu, który nie tylko w obecnej Polsce, ale i tutaj w Stanach Zjednoczonych stanowi przedmiot sporu ideowego.
Nasuwa się pytanie. Czego uczy nas Katyń?
Przeogromna ofiara zamęczonych Polaków za to, że byli Polakami zmusza nas do pamięci i jednocześnie do przekonania, że tragedie mogą być zażegnane, kiedy zgoda, cnotliwość i zapobiegliwość są wspólnymi cechami nas wszystkich.
Katastrofa pod Smoleńskiem, która miała miejsce w 2010 roku jest niepowetowaną stratą dla narodu polskiego. Mówiąc o niej nie mamy możliwości korzystania z historycznych analiz i rozważań. Zmuszeni jesteśmy do emocjonalnych reakcji i wyrażeń smutku nad tą szokującą tragedią. Być może ta tragedia jest symbolem przemijalności ludzkiego losu, czyli rzeczy, która nas wszystkich łączy. Każde życie kiedyś przemija. Dlatego szkoda czasu na angażowanie się w doraźne spory i walki, jakby koniec świata od tego zależał. A drugie symboliczne znaczenie pozostaje do wykorzystania nie tylko przez naród polski, ale też całą polską diasporę.
W obliczu straty tak wielu przedstawicieli elity narodu, wszyscy ci, którzy roszczą sobie pretensje do wiedzy, patriotyzmu i opinii, powinni poczuwać się do obowiązku zwiększenia swego zaangażowania w życie publiczne i organizacyjne, do wzmocnienia szeregów ludzi gotowych do objęcia ról przywódczych.
Czy w ten sposób nie wzmocnimy społeczeństwa, w których żyjemy?
Chcielibyśmy zaproponować, tu na tej akademii, nowe hasło „Nasza Sprawa, Mój Wkład”, jako myśl przewodnią dla nas wszystkich.
W konkluzji warto jest nawiązać do wystąpienia Jana Pawła II w polskim Sejmie w czerwcu 1990 roku. Ojciec Święty określił wtedy Konstytucje 3 Maja, jako “chlubne świadectwo ustawodawczej mądrości naszych przodków”.
Rozwijając myśl papieża Polaka, możemy w tej mądrości skutecznie szukać drogowskazów dla współczesnych pokoleń. Pamięć o wielkich sukcesach historycznych, o wydarzeniach a także tragediach, tych celowych i przypadkowych, sprawia, że wobec Europy i świata jesteśmy i zawsze powinniśmy być dumni, niepokonani i nieugięci.
Konstytucja 3-go Maja jest naszą siłą i naszym wielkim spadkiem.