Skip to main content

Już po raz czterdziesty uczniowie i nauczyciele Szkoły Języka Polskiego imienia Adama Mickiewicza w Sterling Heights zaprosili gości na doroczną Paradę Młodych Talentów, która tym razem nosiła zapożyczone z Wyspiańskiego hasło „Polska to wielka rzecz”.

W niedzielę, 17 marca, okazję do pochwalenia się swoimi licznymi talentami mieli uczniowie starszych klas. Podczas dwugodzinnego koncertu młodzi ludzie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, grali na instrumentach muzycznych, czytali wypracowania, odegrali zabawny skecz, jak również zaprezentowali prace plastyczne.

Paradę otworzył ksiądz Jan Michalski, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, przy której mieści się szkoła, przypominając zebranym, że wszyscy otrzymaliśmy jakieś talenty i że naszym zadaniem jest je rozwijać i wykorzystywać.

Organizatorki „Parady”, panie Ewa Klepko i Małgorzata Mulik, ze swadą i wdziękiem zapowiadały wykonawców, urozmaicając ich występy dodatkowymi informacjami (Ewa Klepko), a także wciągając publiczność do zabawy (Małgorzata Mulik). 

I tak publiczność dowiedziała się między innymi, jaka jest etymologia słowa „talent”, przypomniała sobie, że autorką „Roty” jest Maria Konopnicka, jak również zapoznała się z mniej znanymi faktami z życia Fryderyka Chopina. Utwory tego wielkiego kompozytora w niedzielę grali Helena Okruta i Mateusz Kafarski, a jedenastoletni Kacper Sakowski, uczący się gry na fortepianie dopiero od trzech lat, zagrał „Menueta” Ignacego Paderewskiego.

Z innych występów muzycznych: Agata Jakubowicz wykonała na altówce „Rotę”, „Walca Barbary” z filmu „Noce i dnie” zagrał na skrzypcach Olaf Ostrozny, a Oliver Szczesiak, zapowiedziany przez panią Ewę jako „nasz bluesman”, zagrał na gitarze i zaśpiewał piosenkę Tadeusza Nalepy „Kiedy byłem małym chłopcem”, wartą przypomnienia, a znaną najlepiej chyba dziadkom uczniów (zespół Breakout, 1971).

Uczennice Julia Malysa, Emila Kaczanowski i Natalie Bienkowski oraz uczniowie Emil Zywalewski, Ignacy Tyburski, Michał Zywalewski, Marc Bienkowski, Victor Nikonowicz i Tomasz Kapusniak pięknie recytowali wiersze polskich poetów, nie tylko te patriotyczne, ale także humorystyczne. Na szczególne uznanie zasłużył Emil Zywalewski, który znakomicie wykonał „Lokomotywę” Juliana Tuwima, a jego młodszy brat Michał zasłużenie otrzymał gromkie brawa za wspaniałą recytację wiersza „Małpa w kąpieli” autorstwa Aleksandra Fredry.

W programie Parady znalazły się również dwie interesujące rozprawki, jedna o Witoldzie Pileckim (Anna Kwiecińska), a druga o Mikołaju Koperniku (Sienna Smith).

W krótkich przerwach między występami zgromadzeni posłusznie powtarzali za panią Małgorzatą Mulik polskie łamańce językowe, takie jak „Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł”, „Podczas dżdżu nie zmiażdż dżdżownicy” czy „Pewien szerszeń, żuł raz żen-szeń” a panowie Damian Wierzbicki i Marcin Mikołajczak prawie bezbłędnie (i bez przygotowania!) przeczytali wiersze o żarłoku nienażartym (Jerzy Ficowski, „Dziwna rymowanka”) oraz o Szczepanie Szczygle z Grzmiących Bystrzyc (Ludwik Jerzy Kern, „Wiersz, w którym syczy przez cały czas”).

W bardzo urozmaiconym programie nie zabrakło wzruszających piosenek. Laura Kostreva i Natalia Sokolowski wykonały piosenkę Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie…”, Emilia Wierzbicki przepięknie zaśpiewała „Rozkwitały pąki białych róż”, chyba najbardziej znaną piosenkę żołnierską z czasów pierwszej wojny światowej, a Klaudia Brakoniecki – przejmującą piosenkę „Uwierz Polsko”. Śpiewającym akompaniowała pani Kinga Kostreva.

Były również występy grupowe. Amelia Kukulka, Ada Maslowski, Alex Fidler, Thomas Szydlowski i Antoni Choma z entuzjazmem odśpiewali popularną piosenkę wychwalającą uroki Mazowsza „Piękna nasza Polska cała”, a zespół aktorski w składzie: Amelia Draczkowski, Katarzyna Mikołajczyk, Julia Mikolajczak, Aleksandra Goldyn, Sofia Walczak, Zofia Zając, Łukasz Karpinski i Łukasz Mucha na zakończenie montażu słowno-muzycznego przedstawiającego szkolną lekcję, zaśpiewał wzruszającą piosenkę „Polskie kwiaty”.

Zabawny i świetnie przygotowany (z dużą pomocą bardzo utalentowanych rodziców) montaż miał takie części jak „Geografia na wesoło”, „Bycie dobrym człowiekiem” oraz „Wiosenny czarodziej”. W rolę bezwzględnej nauczycielki odbierającej uczniom telefony przekonująco wcieliła się Zofia Zając, która również przypomniała swoim „podopiecznym”, żeby nigdy nie wyrastali z marzeń.

Na koniec Parady przyszła pora na artystów plastyków, których prace zdobiły scenę podczas parady. Olivia Sokolowski i Nicole Kowalczuk zaprezentowały swój plakat „To jest Polska”, a Adam Jakubowicz pracę wykonaną w technice 3D, reklamującą paradę. Autorzy pozostałych prac: Olivia Srodek, Emilia Gladysz, Konrad Krzyżanowski oraz Emilia Paszek, nie mogli być obecni na imprezie.         

Parada Młodych Talentów pod hasłem „Polska to Wielka Rzecz’” raz jeszcze pokazała nam nie tylko, jaką wspaniałą i utalentowaną mamy młodzież, ale też jakich oddanych jej i niestrudzonych nauczycieli, rodziców i dziadków.

Organizatorom i uczestnikom imprezy należą się wielkie brawa i wyrazy uznania.

Tekst i zdjęcia: Alina Klin

Więcej zdjęć oraz krótkie nagrania z Parady znajdą Państwo na stronie https://www.facebook.com/PolishWeekly

Organizatorzy i uczestnicy Parady Młodych Talentów serdecznie dziękują Polish American Federal Credit Union, Polish Market oraz Srodek Compau Quality,sponsorom tegorocznej Parady.

Pani Małgorzata Mulik zachęca wszystkich do czytania łamańców językowych, które można znaleźć na przykład na stronie:

Leave a Reply