Skip to main content

W Detroit – w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej oraz rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu odbyły się w parafii św. Faustyny w Warren, gdzie proboszczem jest ks. Bogdan Miłosz. Pomimo, że w parafii nie ma mszy św. w języku polskim, to po raz kolejny udzielono gościny przedstawicielom Polonii z metropolii Detroit. Uroczystości rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył ks. Bogdan Miłosz.  Chcemy oddać cześć ofiarom zbrodni katyńskiej, bo 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił ks. Miłosz.

Katyń to nazwa małej wioski w obwodzie smoleńskim, w której NKWD dokonało bestialskiego mordu na tysiącach oficerach polskich, ale jednocześnie określenie odnoszące się do wszystkich miejsc mordów na oficerach polskich, dokonanych na obszarze Rosji Sowieckiej. Katyń to symbol najpiękniejszych wartości, które wyrażali oficerowie noszący polski mundur, wyrażonych w widniejących na sztandarach hasłach: „BÓG! HONOR! OJCZYZNA!”.

Podczas Mszy św. przywołano również pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło wówczas 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich. Katastrofa pod Smoleńskiem w 2010 roku na nowo przywołała pamięć o Katyniu i rozniosła wieść o tej zbrodni na pół świata, wbrew tym wszystkim, którzy chcieli o tej zbrodni zapomnieć.

Liturgię mszy św. uświetnił chór Filaretów.

Po wspólnej modlitwie miał miejsce krótki program. Waldek Raczkowski odczytał wiersz Zbigniewa Herberta „Guziki”.

Organizatorem obchodów rocznicowych był miejscowy Oddział Kongresu Polonii Amerykańskiej. Prezeska michigańskiego Oddziału KPA pani Anna Bańkowska na zakończenie Mszy św. skierowała słowa podziękowania do przybyłych, a wśród nich byli obecni: honorowy Konsul RP w Detroit Ryszard Walawender, przedstawiciele weteranów, duża grupa harcerzy, górale z Koła Morskie Oko oraz wszyscy ci, dla których zachowanie pamięci o pomordowanych Rodakach w różnych miejscach kaźni jest ważne. Głos zabrał również wice prezesz KPA w Michigan, pan Jerzy Różalski.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez gospodarzy gościnnej parafii.

Zdjęcia: Andrzej Miłosz i Mietek Oniskiewicz

Alicja

Guziki

Zbigniew Herbert

[ Pamięci kapitana
Edwarda Herberta ]

 

Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie

są aby świadczyć Bóg policzy
i ulituje się nad nimi
lecz jak zmartwychstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi

przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą katyński las

tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów

 

Leave a Reply