Podczas 19 Festiwalu Polskiego Filmu w Ann Arbor (19. Ann Arbor Polish Film Festival) za najlepszy film uznano „After the Factory”, nagrodę otrzymali Philip Lauri i Steven Craig Oliver. Ich dokumentalny film przedstawia problem społeczeństw poprzemysłowych miast, które próbują uporać się z kryzysem. Łódź i Detroit, chociaż oddalone o tysiące kilometrów, zmagają się z tym samym problemem: muszę wymyślić dla siebie nową formułę działania po upadku przemysłu, który napędzał ich rozwój z górą przez cały wiek. Philip Lauri to artysta i reżyser filmowy, założyciel Detroit Lives! Zajmuje się też kreatywnym marketingiem miast współpracując z kilkoma firmami sklasyfikowanymi w rankingu Fortune 500. Steven Craig Oliver jest producentem i scenarzystą, w którego dorobku znajdują się pełnometrażowe produkcje kinowe, seriale telewizyjne i krótkie filmy dokumentalne. W ostatnim czasie koncentruje się głównie na produkcji filmów dokumentalnych.
Film „After the Factory” powstał dzięki ścisłej współpracy Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich Topografie i amerykańskiej organizacji Detroit Lives! założonej w 2009 roku. Topografie to grupa ludzi, którzy postanowili działać na rzecz rozwoju swojego miasta, rozpowszechniają wiedzę o kulturze i historii Łodzi, promują pozytywny wizerunek miasta; Detroit Lives! zajmuje się odnową Detroit i promocją jego pozytywnego wizerunku. Organizują wystawy, produkują odzież miejską, realizują projekty sztuki publicznej, filmy i prowadzą blog. Przeprowadzili również wiele prezentacji dotyczących społecznych i ekonomicznych możliwości istniejących w Detroit. Wszystkie te działania mają na celu szerzenie pozytywnego przekazu o mieście poprzez różnorodne media.
Do konkursu zostało zgłoszone 15 filmów; konkursowe jury palmę pierwszeństwa przyznało dokumentalnemu filmowi „After the Factory”. Przewodniczący jury Mariusz Matyszewski podkreślił, że nagroda imienia nieżyjącej młodej reżyserki Ewy Pięty (The Pięta Award) decyzją siedmiu członków jury mających polskie korzenie i uwielbienie sztuki filmowej, wskazali na film „After The Factory”, który zabiera widza w fascynującą podróż przez odkrywane na nowo tożsamości miast, za pomocą analizy czynników ludzkich i ekonomicznych które je napędzają. Wywiady z urzędnikami miejskimi, urbanistami, przedsiębiorcami oraz lokalnymi artystami i aktywistami pokazują z wielu różnych perspektyw proces przekształcania miast postindustrialnych. Widzowie po obu stronach oceanu zobaczą, jaki potencjał kryje się wśród murów tych zapomnianych miast, które muszą wymyślić się na nowo. W sobotę, po projekcji filmu „After the Factory” widzowie dyskutowali, zadawali pytania, komentowali, a nad całością czuwała organizatorka p. Paulina Duda.
Steven Craig Oliver przyjmując nagrodę z rąk Marka Robeneka dziękował za „wielki zaszczyt”.
Podczas tegorocznego Festiwalu po raz pierwszy przyznano nagrodę „The Debiut Award”. Nagroda została ufundowana przez prezesa Polish Cultural Fund, doktora Andrzeja Dolatę. Nagrodę przyznano Kordianowi Kądzieli ze Szkołej Filmowej w Katowicach, za film p.t. „Boo!” (Muka!) Dr Dolata podkreślił, że pod względem finansowym zapewne te nagrody nie satysfakcją filmowców, ale będą wzbogacać ich konto uznaniowe.
Serdecznie gratulujemy laureatom nagrody XIX Festiwalu Polskich Filmόw w Ann Arbor. Więcej inforamacji na temat tegorocznego i poprzednich festiwali Czytelnicy mogą znaleźć na stronie internetowej festiwalu:
http://www.annarborpolonia.org/filmfestival/home.htm
Photo caption: Pictured from left to right: Michal Gruda, Philip Lauri, and Steven Oliver in Lodz, Poland as they film for “After the Factory” in May, 2011. Later, Lauri and Oliver filmed in Detroit. AFT was a collaborative effort between Lauri’s “Detroit Lives!” and Gruda’s Topografie Assoc., both dedicated to city development.