W piątek 28 lipca 2023 r. w ramach dorocznego, jubileuszowego 75-go zjazdu Amerykańskiej Rady Polskiej Kultury (ACPC – American Council for Polish Culture) w Stainway Hall w Commerce Township odbył się koncert Dorothy Gal, śpiewaczki operowej z Huston w Texasie. Tegoroczny zjazd, który odbywa się w Metropolii Detroickiej w dniach od 26 do 29 lipca, jest dla tutejszej Polonii bardzo ważnym wydarzeniem i szczególnym wyróżnieniem. Pośród bardzo ważnych debat, dyskusji, paneli i spotkań organizacyjno-zjazdowych na pewno bardzo cennym akcentem są właśnie konkretne wydarzenia kulturowe. Koncert teksańskiej sopranistki z pewnością wpisuje się znakomicie w takie właśnie oczekiwania kulturowe z najwyższej półki. Dorothy jest tegoroczną laureatką nagrody ACPC imienia Marceli Kochańskiej Sembirch, która to nagroda od ponad pół wieku wspiera kariery młodych śpiewaczek amerykańskich polskiego pochodzenia. Zatem, za wzorem Marceliny Kochańskiej, bardzo znanej w całym świecie polskiej śpiewaczki operowej w latach 1877-1935 (występy na scenach m.in. w Dreźnie, Londynie czy Nowym Jorku), wychwytywanie i nagradzanie polskich talentów śpiewaczych w Stanach Zjednoczonych jest z całą pewnością niezwykle cenną inicjatywą ACPC.
Tegoroczna laureatka, która zaszczyciła delegatów ACPC oraz detroicką Polonię swoim głosem, ma już wiele cennych osiągnięć i nagród w swojej profesjonalnej karierze, m.in. Metropolitan Opera’s Laffont Competition, Butler Opera International Vocal Competition, Ada Sari International Vocal Artistry Competition, Gerda Lissner Lider-Song Competition, Tenor Viñas Competition…
Można było zatem oczekiwać muzycznej uczty nawet dla tych, którzy na co dzień raczej nie pasjonują się tą dziedziną sztuki. No i nie zawiedliśmy się! Repertuar był bardzo zróżnicowany tematycznie od argentyńskich popularnych pieśni Alberta Ginastera, którym Artystka naprawdę oddaje się z całą artystyczną pasją, poprzez tak znanych kompozytorów, jak Mozart, Chopin czy Moniuszko. Trzeba przy tym zaznaczyć, że utwory polskich kompozytorów („Życzenie”, „Dzieciątko nam umiera” z „Halki”) Artystka wykonała w niemal perfecyjnej polskiej wersji, co na pewno udowodniło słuszność nadania jej prestiżowej nagrody ACPC.
Artystce akompaniował na fortepianie („Stainway” najwyższej klasy!) prezydent Stowarzyszenia Chopinowskiego w Chicago (Chicago Chopin Society), Jarosław Gołembiowski. Notabene, w czasie koncertu, mieliśmy okazję usłyszeć także jeden z jego utworów („Nasz Świat”) oraz – odtworzony z komputera – „Marsz Hallera”, zaaranżowany przez niego na całą orkiestrę symfoniczną, zadedykowany naszej pani Henriecie Nowakowskiej.
A recitalu Dorothy Gal nie zabrakło również pieśni przyjemnie brzmiących dla mniej wprawnego ucha operowych scen, jak choćby „La vie en Rose” Edith Piaf (muz.: Louiego Guglielmi), czy słynne „Tango Milonga” (muz.: Jerzego Petersburskiego/ słowa: Andrzeja Własta – które, odśpiewane po polsku, poderwało całą publiczność do wspólnego śpiewania.
Podsumowując, należy wrazić niezwykłą wdzięczność organizatorom tegorocznego zjazdu ACPC, że umożliwiła swoim delegatom, a także tutejszej Polonii, przeżycie kulturalne z najwyższej artystycznej półki.
Mietek Oniskiewicz