Skip to main content

 

“Będą uczyć się języka polskiego” – od tego rozpoczęła się nasza rozmowa.

– To dobra wiadomość. Od września (2023 roku) w St. Mary’s Preparatory zostanie uruchomiona klasa języka polskiego. Jest to w pewnym sensie odpowiedź władz Szkoły na prośby uczniów polskiego pochodzenia i ich rodziców. Wg zapowiedzi będzie to jedna klasa, dla uczniów 10 i 11 klasy.

Można zastanawiać się, skąd ta chęć nauki języka polskiego, skoro w większości nie jest używany w placówkach tzw. polonijnych, ani w turystyce, w tym rodzinnej, bo coraz częściej babcie i dziadkowie w Polsce rozumieją co mówią do nich anglojęzyczne wnuki. 

Odpowiedź wydaje się bardzo prosta. Klasę poprowadzi nauczycielka dr Marta Włoch (rodem z Wrocławia), która już zdobyła uznanie, poważanie i sympatię  uczniów oraz ich  rodziców.  Umiłowanie zawodu przejęła chyba od swojej mamy i babci, które były nauczycielkami. Cała jej droga życiowa dowodzi jak bardzo ważna jest znajomość języka, kultury, społecznych zachowań, bo życie robi różne niespodzianki. Pani dr Marta Włoch zgodziła się o tym opowiedzieć.

Do Stanów Zjednoczonych przyjechała po raz pierwszy w 2000 roku, uczestnicząc w programie naukowym na University of Florida, rok później we wrześniu, wraz z promotorem i innymi polskimi studentami chemii pojechali do Polski na konferencję międzynarodową, gdzie zastał ich „September 11”. nikomu chyba nie trzeba przypominać, że o wydarzeniach Września 2001, mówi się że był to “dzień, w którym zatrzymał się świat”. 

Pani Marta opowiada, że tylko Amerykanie mogli powrócić do Stanów. Została więc w Polsce i tam ukończyła studia, po czym podjęła pracę w szkole średniej, w liceum Marii Konopnickiej w Katowicach. Równocześnie rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (tamże doktorat obroniła).

Do USA ponownie wyjechała w 2004 roku do MSU w Lansing, gdzie brała udział  w badaniach naukowych, a po “amerykańskim” doktoracie pracowała przez 4 lata na Michigan Technological University w Houghton, MI.  

Mąż dostał pracę na Oakland University w Rochester Hills, MI, pani Marta również podjęła tam pracę jako Assistant Professor w latach 2011 – 2019. Wkrótce, urodził się syn, wróciła do pracy na pół etatu  w Macomb Community College, ale cały czas myślała o powrocie do uczenia w liceum, gdzie kontakt z uczniami jest zdecydowanie bliższy, niż taki anonimowy w sali wykładowej, przy dużej ilości studentów.

Aby uczyć w szkole średniej musiała uzyskać certyfikat,  ukończyła więc Wydzial Edukacji na Oakland University (zdając podstawowy egzamin SAT, mimo posiadania Ph.D.). W 2019 otrzymała Michigan Teaching Certificate. 

W znalezieniu wymarzonej pracy przeszkodą były „overqualified” , ale zdarzył się przypadek. Czy skierował ją na dobrą drogę?

Pani Marta opowiada, jak to kiedyś po raz pierwszy odwiedziła z synem Orchard Lake i  wówczas dotarła do niej wiadomość, że jest tu liceum (St. Mary’s Preparatory). Nie zwlekając, rozpoczęła mailową korespondencję.

– Okazało się, że jest potrzebny nauczyciel i mogłam rozpocząć pracę niemalże na drugi dzień. Nie było to jednak długie zastępstwo, nauczyciel chemii wkrótce wrócił po chorobie i nie było zapotrzebowania na drugiego nauczyciela, uczyłam więc nadal online na MSU w Lansing; ale wkrótce otrzymałam wiadomość, że rozpoczęto przyjmowanie dziewcząt do szkoły w O.L. ( St. Mary’s Preparatory) i będzie potrzebny nauczyciel chemii. Bardzo mnie to uradowało. Doskonale się czuję z młodzieżą, lubię pracę nauczyciela. 

A teraz, kiedy zwracają się do mnie uczniowie chcący rozmawiać również w języku polskim, czuję dużą odpowiedzialność. Jestem w trakcie przygotowania programu, doboru podręczników i materiałów przeznaczonych do nauczania języka polskiego jako obcego. To ambitne i duże wyzwanie… Musi się udać.

            Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia

Alicja Karlic

One Comment

  • Dziekuje Pani Redaktor za piekny artykul o Dr. Marcie Wloch. Marta pracowala w mojej grupie naukowej na Wydziale Chemii w Michigan State University w East Lansing w latach 2004-2007, najpierw jako Postdoctoral Research Associate a pozniej, w uznaniu jej wybitnego wkladu do naszych badan naukowych, jako Research Assistant Professor. W czasie jej 3.5-letniej pracy w Michigan State University, Marta opublikowala ze mna 31 prac naukowych, dodajac kolejne 8 po zakonczeniu pracy w Michigan State University w roku 2007. Bardzo rzadko widzi sie taka produktywnosc. Marta jest wspolautorka bardzo waznych i oryginalnych odkryc naukowych w dziedzinie chemii kwantowej, zwlaszcza w rozwoju nowych metod rozwiazywania elektronowego rownania Schrodingera i ich zastosowan do waznych problemow molekularnych interesujacych chemikow, i teoretycznych badan struktury jadra atomowego. Jest wspolautorka jednego z najbardziej popularnych programow komputerowych stosowanych przez dziesiatki tysiecy chemikow i fizykow molekularnych na swiecie o nazwie GAMESS. Marta bardzo mocno przyczynila sie do sukcesow naszej grupy naukowej w Michigan State University. Mimo uplywu wielu lat, jej prace naukowe nadal wzbudzaja ogromne zainteresowanie na swiecie i uznanie. Jej najbardziej cytowane prace zebraly juz setki cytowan. Byla wspanialym czlonkiem naszej grupy i wydzialu, bardzo pomagajac moim doktorantom, ktorzy bardzo duzo zyskali wspolpracujac z Marta, ktora zawsze znajdowala czas zeby uczyc ich warsztatu pracy naukowej, zaawansowanego programowania, itp. Juz wowczas bylo widac, ze Marta jest fantastyczna nauczycielka, potrafiaca zainspirowac osoby wokol siebie. St. Mary’s Preparatory ma wielkie szczescie majac takiego nauczyciela w swoim gronie. Marta jest i na zawsze pozostanie legenda w mojej grupie naukowej. Bardzo sie ciesze, ze Pani Redaktor zanazla czas na napisanie o Marcie. Jestem bardzo dumny, ze mialem okazje wspolpracowac z Marta.
    Lacze wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia,
    Piotr Piecuch, University Distinguished Professor i MSU Foundation Professor, Michigan State University.

Leave a Reply